Pse mushkat nuk lindin pasardhës – Lajmi.net
Pse mushkat nuk lindin pasardhës
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 10:24, 17 April 2018
“Të ketë fëmijë një mushkë është po aq e pamundur sa të thuhet se pula ka dhëmbë, ose se derrat fluturojnë”.

Mushka është një kafshë hibride, mes një kali femër dhe një mashkulli gomar. Megjithatë, disa foshnje kafshësh lindin vetëm nga ADN-ja e nënës.

Kjo ndodh vetëm tek mushka femër, dhe për këtë ka një dozë dokumentesh që paraqesin raste të mushkave ku foshnjet kanë lindur nga vezët që kanë pasur vetëm ADN-në e nënave të tyre.

Pra, do të thotë se çdo pasardhës i mushkës femër, është gjenetikisht edhe ‘gjysmë-vëllai’ i saj. Këto të dhëna janë paraqitur nga MinuteEarth.

 

Fjalët kyçe: Mushkat, Pasardhës

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2