Pse femrat “Alfa” e kanë të vështirë të gjejnë një partner – Lajmi.net
Pse femrat “Alfa” e kanë të vështirë të gjejnë një partner
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 12:14, 13 September 2017
Brilante, të arsimuara dhe të suksesshme, por shpesh janë pak të dëshiruara në jetë dhe në punë

Janë të pavarura, të vendosura dhe të suksesshme. Gjithashtu edhe të bukura, në formë dhe fitojnë shumë. Janë të ashtuquajturat gra “Alfa” (klasi i parë), udhëheqëset e Mijëvjeçarit të Tretë, vajzat ose (ish-vajzat) e besuara që kanë fituar pozita të pushtetit, në role që deri vonë ishin privilegj mashkullor. Edhe pse urrehen nga koleget, shpesh edhe nga burrat, këto të fundit janë të kufizuar kryesisht për t’i admiruar nga larg, duke mbajtur distancën e tyre.

Gratë “Beta”, nga ana tjetër, kanë të karakterizuara nga butësia, ndjeshmëria, durimi dhe fleksibiliteti, janë shoqërueset më të kërkuara, më të vlerësuara, si nga meshkujt dominues ashtu edhe nga ata jo të tillë. Po përse ndodh e gjithë kjo?

Që gratë “Alfa” kanë disa probleme në dashuri e zbulon një studim i kohëve të fundit në Universitetin Yale: gratë më të arsimuara dhe më brilante janë ato që përdorin shpesh ngrirjen e vezëve të tyre, sepse kanë frikë se nuk janë në gjendje të gjejnë një partner me karakteristika të ngjashme me ta, më të cilët të formojnë një familje.

Gjithmonë sipas Yale, studentët meshkuj po bien në krahasim me vajzat dhe ka  një tepricë të grave të arsimuara që përpiqen të gjejnë një shok që është i barabartë me ta. Studimi hulumtoi rastet e 150 grave amerikane dhe izraelite që vendosën të ngrinin vezët e tyre: 9 nga 10 prej tyre janë të vetmuara dhe kanë frikë se nuk do të gjejnë një partner të përshtatshëm, 8 nga 10 janë të diplomuara. Në shumë raste, të anketuarat kanë pranuar se burrat me të cilët vihen në kontakt, ndihen të kërcënuar nga suksesi i tyre dhe nuk pajtohen të angazhohen në një marrëdhënie afatgjatë.

Çfarë ndodh pastaj nëse je në zyrë me një grua me karakteristika të dallueshme “Alfa”? Kjo është pyetja e paraqitur nga gazetarja dhe shkrimtarja Rebecca Holman në librin e saj “Beta: Quiet Girls Can Run the Ëorld”, në të cilën autorja supozon se ka më shumë se një mënyrë për të bërë ‘kapon’: nuk është e nevojshme të ngresh zërin, të imponosh gjithmonë një pozicion duke e lënë në terren të vdekur dhe të plagosur. Gruaja “Alfa” është “kapoja” më e frikësuar dhe e urryer, si e burrave dhe e grave. Për të qenë një lidere, “Beta” do të thotë të kesh karakteristika të tjera, të tilla si elasticiteti, aftësia për të dëgjuar dhe për të ndërmjetësuar ndërmjet pozicioneve dhe interesave të ndryshme. Problemi është se këto karakteristika vlerësohen dhe njihen nga meshkujt, ndërsa ato ende konsiderohen si shenja të dobësive dhe përqendrimit të ulët në rolet e përgjegjësisë tek gratë. Shkurtimisht, barazia gjinore është një udhëtim që ende kërkon shumë hapa.

Megjithatë gruaja “Alfa” nuk është aq keq, edhe në dashuri. Njeriu që mund ta mbajë veten pa u frikësuar nga anët më pozitive të karakterit të tij, gjen një partner të aftë për të qenë vetvetja, pa frikë: ta duash dhe ta pranosh ashtu siç është, ose ta përshëndesësh nga larg sepse ajo nuk do të ndryshojë. Megjithatë është një sfidë e vazhdueshme dhe një stimul konstant, për të përmirësuar dhe për të dhënë më të mirën nga vetja.

Sigurisht, me të ju nuk mërziteni kurrë dhe është gjithmonë e ngarkuar me energji pozitive. Kur zgjedh një njeri, gruaja Alfa pothuajse gjithmonë shtyhet nga dashuria e vërtetë, jo nga nevoja për konfirmim ose siguri dhe është një shoqëruese “e qëndrueshme”, që kurrë nuk heq dorë dhe me të cilën gjithçka është e mundur. Shkurtimisht, është si një makinë jashtë serie që kërkon një udhëtim të shkëlqyer dhe sfidues, por shumë të kënaqshëm.

Edhe gruaja “Beta” po përjeton një sezon të suksesshëm. Shenjat e saj më të “buta” dhe më pak egocentrike e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshme për t’u marrë me kompleksitetin e këtyre viteve të vështira.

Së pari, gjithçka është shumë më pak e brishtë dhe e pasigurt sesa mendoni: fakti që preferon ndërmjetësimin dhe dialogun me sulmet me bajonetë nuk e bën atë një papagall. Shpesh është më e sigurt se një grua “Alfa”, kështu që nuk ka nevojë për njohjen e dikujt tjetër për të qenë të drejta dhe të jenë në gjendje të përballojnë qëndrime të qeta dhe pak agresive.

Është e mençur dhe e lexuar mirë si “Alfa”, por duket më ngurruese. Gjithashtu më pak arrogante dhe më e aftë të njohë kufijtë e saj, prandaj ka më shumë gjasa të përfshihet në përmirësimin e vet. Dhe së fundi, me të, dashuria është më e qetë dhe e lehtë, kështu që burrat, megjithëse thellë ëndërrojnë një grua “Alfa”, më së shumti përfundojnë duke zgjedhur një shoqëruese “Beta”. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO