Pse është mirë të konsumoni hurma – Lajmi.net
Pse është mirë të konsumoni hurma
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:48, 17 May 2017
Në prag të muajit të Ramazanit, hurmat janë ushqimi që përdoren pothuajse më së shumti. Por konsumimi i tyre është me rëndësi te bëhet çdo ditë për shkak se këto fruta të viseve të ngrohta janë të pasura me shumë vlera ushqyese.

Hurmat  stimulojnë funksionimin e rregullt të organizmit për shkak të përbërjes së tyre me  vitamina, minerale dhe fibra  të shumta. Disa nga përfitimet kryesore janë se ndihmojnë  në problemet me kapsllëk, ndihmojnë në luftimin e çrregullimeve të zorrëve, anemisë, kancerit të barkut etj.

Sipas specialistëve, konsumimi i vetëm një hurmë në ditë krijon  në një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Sipas studimeve të fundit është arritur në përfundim se këto fruta ndihmojnë në  parandalimin e kancerit abdominal dhe stimulojnë zhvillimin e muskujve.

Në muajin e Ramazanit konsumimi i hurmës dhe pirja e një gote të ujit, që është pjesë e kulturës dhe traditës  për personat që agjërojnë, krijon  ndjesinë e ngopjes dhe kontrollon sasinë e ushqimit të cilën e konsumoni.

Fjalët kyçe: Hurma

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Supercar Showdown
  • Play Pro Kicker Frenzy