Pse dobësohen muskujt tek personat e moshuar – Lajmi.net
Pse dobësohen muskujt tek personat e moshuar
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 0:00, 14 March 2018
Studiuesit kanë deklaruar se humbja e masës muskulore në këmbë tek personat e moshuar ndodhë për shkak të humbjes së nervave.

Testimet e realizuara me 168 burra, kanë treguar se nervat që kontrollojnë këmbët pësojnë ulje për rreth 30% kur arrihet mosha 75 vjeçare.

Kjo bën që masa muskulore të zvogëlohet, megjithatë personat fit dhe atletik kanë më shumë gjatë që këto nerva të “shpëtohen” duke krijuar ri-lidhje.

Shkencëtarët kanë publikuar studimin e tyre në revistën Physiology.

Përderisa njerëzit arrijnë moshën e shtyrë, muskujt e këmbëve të tyre bëhen më të vegjël dhe më të dobët, duke u shkaktuar probleme në lëvizjet e përditshme siç mund të jetë ecja, ngjitja e shkallëve etj.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO