Prova që Toka është e sheshtë, filmi shokues për të ndryshuar mitin e globit – Lajmi.net
Prova që Toka është e sheshtë, filmi shokues për të ndryshuar mitin e globit
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:18, 3 December 2017
earth-from-moon-664175
Robbie Davidson është themeluesi i Konferencës Ndërkombëtare "Flat Earth" dhe i tha Daily Star Online se ai dëshiron që filmi i tij "Exposed Exposed 2" të bëjë njerëzit të bëjnë pyetje për gjithçka.

Ai gjithashtu shpjegoi se pse ai mendon se një pjesë e provave do të shpërthejnë teorinë e globit, transmeton lajmi.net.

Robbie është një i krishterë që ka bërë 10 dokumentarë rreth teorive se Toka që është e sheshtë.

Ai bëri një kërkesë të jashtëzakonshme që asnjë njeri nuk mund të shkonte kurrë në buzë të planetit për të gjetur se çfarë ndodhte.

“Planetët e rrafshët nuk bien dakord për atë që është në buzë të Tokës”, tha ai.

“Por Toka ka një avantazh të sheshtë, Antarktik ka më shumë gjasa në buzë dhe Arktiku është në mes.”

Njeriu nuk mund të arrijë buzë të planetit, sepse do të ishte “shumë i ftohtë” për teknologjinë tonë për të punuar.

Robbie shpjegoi se jobesimtarët Flat Earth duhet të pyesin veten e tyre këto pyetje kryesore përpara se të shikojnë filmin e tij:

Pse Antarktika ende është e paeksploruar?

Antarktika është kontinenti i fundit i pashkelur në Tokë.

Në Traktatin Antarktik të vitit 1959 të gjitha vendet mbështetën nga eksplorimi, përveç shkencëtarëve.

Robbie argumenton se kjo është për shkak se Antarktika shënon buzë të planetit Tokë.
A ndodhnin uljet e hënës?

Hëna është 238,900 milje nga Toka.

Por më larg se njerëzit kanë shkuar nga Toka në një shëtitje hapësirë ​​është vetëm 400 milje.

Robbie thotë se uljet e hënës ishin të falsifikuara, në mënyrë që shkencëtarët të mund të merrnin një pamje të Tokës “të rrumbullakët” nga hapësira., percjell lajmi.net.

A janë me të vërtetë anijet në “horizont”?

Një nga pjesët më të hershme të provave për tokën ishte e rrumbullakët kur njerëzit vërenin se anijet zhdukeshin ndërsa kalonin horizontin.

Por Robbie thotë se kjo ishte vetëm një iluzion.

“Nëse përdorim teknologji më të mirë, si lentet e zmadhimit,” tha ai, “mund të shohim se anija nuk zhduket, por vetëm zvogëlohet.

“Është vetëm një çështje e perspektivës. Teknologjia më e mirë po vërteton se Toka është e sheshtë”.
Horizonti është gjithmonë në nivelin e syve

“Kur je në një plazh,” thotë Robbie, “horizonti është në nivelin e syrit.

“Kur je në një mal, është akoma në nivelin e syve.

“Edhe kur je në një avion, horizonti është ende në nivelin e syve”.

Robbie argumenton se nuk ka pasur eksperimente përfundimtare nga shkencëtarët për të provuar lakimin e Tokës.

Fotografia e “Chicago Skyline”

Kohët e fundit një foto u bë virale pasi u duk se po shkonte kundër çdo gjëje që menduam se e dinim për kurbën e Tokës.

Fotografia u mor nga horizontin e Çikagos prej 52 milje larg në brigjet e Liqenit Michigan.

Robbie tha: “Çdo milje e udhëtuar duhet të jetë e barabartë me tetë inç të lakimit.

“Por në foto, ne ende mund të shohim fundin e ndërtesave në bregdet të Çikagos nga gjithë liqeni. Kjo është e pamundur.”

Edhe pse fizikanët kanë qenë të shpejtë për të vënë në dukje se kjo foto ishte vetëm një efekt mirage, Robbie pohon se shkencëtarët janë ata që janë me mendje të ngushtë.

Robbie argumenton se për të, duke qenë një Flat Flat është më së shumti rreth pyetjeve.

“Nëse beson se qeveria mund të të gënjejë për diçka si vrasja e JFK,” tha ai, “çfarë tjetër mund të gënjejnë për të?

Robbie foli në Konferencën Ndërkombëtare Flat Earth të muajit të kaluar në Karolinën e Veriut.

Filmi i tij Shkencorizmi Exposed 2 është në dispozicion në faqen e tij, CelebrateTruth.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO