Problemet e para me iPhone 8 – Lajmi.net
Problemet e para me iPhone 8
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 12:08, 8 September 2017
Problemet me prodhimin e ekranit kanë prodhim të Apple iPhone 8 që supozohet të hidhet prapa. Rreziku i pengesave në furnizim rritet.

Rreth 10 vjet pas fillimit të brezit të parë të iPhone Apple pret një rrokullisje të madhe përsëri. Të martën e ardhshme do të paraqitet sipas raporteve të medias një iPhone super – me një ekran, i cili hapet me anë të njohjes së fytyrës në vend të zhbllokimit të zakonshëm nga gjurmët e gishtave.
Dhe inovacionet duhet të kenë çmimin e tyre: Është spekuluar rreth një çmimi fillestar prej 1,000 dollarë (835 euro), nga të cilat mund të jenë lehtësisht çmimet e zakonshme të Apple.

Pritjet e larta

Börsians, megjithatë, janë të bindur se çmimi më i lartë nuk do të pengojë konsumatorët e Apple dhe do të shtyjë stokun e kompanisë tashmë më të vlefshme në botë (më shumë se 830 miliardë dollarë) pothuajse çdo ditë për të regjistruar rekord të lartë. Që nga fillimi i vitit, çmimi është rritur me rreth 40 për qind. Shfaqja e iPhones kishte mbetur kryesisht e pandryshuar që nga vjeshta 2014, edhe pse jeta e brendshme dhe softueri u rinovuan çdo vit. Pritja është se një model i ri tërheqës mund të rrisë shitjet – shumë përdorues do të mbanin iPhones e tyre të tanishëm më shumë se më parë, transmeton lajmi.net.

Analistët dhe gazetarët janë ende të çuditshëm se sa mjete mund të lëshojnë Apple në treg, ndoshta në shtator. Ndoshta do të ketë tre modele të iPhone: Dy variantet e një iPhone të mundshëm 7S, i cili ruan formën aktuale.

Vonesat e prodhimit

Në modelin e ri të markës (me sa duket me emrin iPhone 8 ose iPhone X), analistët e Citi Research presin, megjithatë, se do të jetë në dispozicion vetëm në tetor ose nëntor në sasi më të mëdha. Arsyeja e vonesës janë kryesisht probleme me prodhimin e ekraneve OLED me kontrast më të lartë, iPhone do të marrë për herë të parë në vend të ekraneve të zakonshëm LCD. Wall Street Journal njoftoi të premten në mbrëmje se vështirësitë e kishin shtyrë orarin e prodhimit një muaj në verë.

Madhësia e ekranit duhet të jetë në fund të fundit shkaku i problemeve. Me dizajnin e ri të mbulimit të plotë, me të vërtetë duhet të jetë e mundur të dalësh një ekran me diagonale prej 5.8 inç, më shumë sesa me modelet aktuale plus, në një rast që është vetëm pak më i madh se iPhone standard. Por braktisja e një kuadri mbi dhe poshtë ekranit ngre pyetje: Çka bëni me altoparlantin, aparatin Selfie dhe butonin tradicional të rrumbullakët shtëpiak, i cili deri më tani kishte të gjitha telefonat iPhones? Sipas informacionit aktual, kamera dhe altoparlanti gjejnë vendin e tyre në një pushim në skajin e sipërm të ekranit. Dhe një buton virtuale në shtëpi duhet të vendoset në ekran vetë.

Nuk ka skanim të gishtave …

Pyetja mbetet, çfarë ndodh me skanerin e gjurmëve të gishtave, i cili është integruar në butonin shtëpi që nga iPhone 5 në 2013. Ai është bërë një element kyç në strategjinë e sigurisë së Apple: duke lidhur një gisht, mund të zhbllokoni jo vetëm iPhone ose një Watch Apple, por gjithashtu mund të bëni pagesa përmes sistemit të pagesave PayPay – në vend që të futni një PIN. Përveç kësaj, aplikacionet bankare dhe programet e tjera të ndjeshme përdorin “Touch ID”. Apple gjithmonë theksoi se identifikimi biometrik është shumë më i sigurt se kodet e kodit – dhe kështu sensori i gjurmëve të gishtave është në të vërtetë i domosdoshëm.

Samsung shtyu skanerin e gjurmëve të gishtave në smartphonein e saj Galaxy me një ekran të madh në pjesën e prapme. Megjithatë, kjo gjithashtu doli kundër kritikave, për shkak se përdoruesi gjithmonë përplas aksidentalisht lente cameral pranë sensorit të gjurmëve të gishtit kur zhbllokoi telefonin inteligjent. Sipas njoftimeve të medias, Apple fillimisht u përpoq të futë sensorin direkt në ekran. Megjithatë, kjo u tregua shumë sfiduese dhe plani ishte braktisur.

… por njohja e fytyrës

Tani iPhone i ri do të hapet nga njohja e fytyrës – dhe vëzhguesit e industrisë janë kureshtarë se si Apple e ka zotëruar këtë teknologji. Në fund të fundit, Samsung arkitektonik kishte për të vënë komente keqdashëse pasi gazetarët kishin treguar se sa lehtë sistemi i njohjes së fytyrës mund të mashtrohej me foto ose video. Sipas thashethemeve, një aparat tjetër përdoret për matjen e thellësisë ose një sensor infra të kuqe në mënyrë që sistemi të mos mashtrohet aq lehtë. Sidoqoftë, zbulimi i fytyrës duhet të funksionojë të paktën po aq shpejt dhe ngjashëm me skanerin e mëparshëm të ID-së të kontaktit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO