Prezantohet Audi A8 i ri, një veturë mahnitëse (Foto) – Lajmi.net
Prezantohet Audi A8 i ri, një veturë mahnitëse (Foto)
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 16:39, 12 July 2017
Gjiganti i veturave, Audi, ka promovuar veturën e re me teknologji më të fundit, A8. Së bashku me A8 të ri, po ashtu, ka debutuar edhe modeli A8 L.

Në fakt, Audi A8 i ri është promovuar në fund të muajit të kaluar, më saktësisht, në premierën e filmit të ri “Spider-Man: Homecoming”, transmeton Koha.net. Fansat e këtij filmi ishin të parët që e kanë parë këtë veturë luksoze.

Audi A8 i ri vjen me teknologjitë më të fundit, të tilla si vozitja e automatizuar në komunikacion të ngarkuar – gjatë vozitjes nën opsionin “Happy”, hiqen duar nga timoni dhe vetura vazhdon të vetë-vozitet, si me magji. Po ashtu, A8 i ri merr përsipër vetë-vozitjen edhe kur aktivizohet sistemi ndihmës Audi AI për vozitje në kolona.

Gjithashtu, ky model i ri “më i bukur dhe më luksoz” vjen edhe me sistemin e modifikuar Audi Drive Select, amortizatorët e avancuar me ajër, sistemin e tërheqjes me të gjitha rrotat – Quattro.

Sa i përket gamës së motorëve, A8 i ri do të jetë në dispozicion me motor benzinë W12 me kapacitet prej 565 kuajfuqi, motorin 4.0-litër V8 me 460 kuajfuqi, 3.0-litër V6 TDI me 272 kuajfuqi, si dhe 4.0-litër V8 TDI me 408 kuajfuqi dhe 5.0-litër V10 TDI me 500 kuajfuqi.

Për më tepër, shikoni pamjet më poshtë.

More interior awesomeness of the brand new A8. So much technology, its crazy. Car: 2018 @Audi A8 Engines for now: (all hybrid) 3.0 TFSI (340hp), 3.0 TDI (286hp) V8, W12 and e-tron coming soon. Location: Barcelona, Audi Summit Facebook: Facebook.com/auditography YouTube: YouTube.com/auditography Camera: Canon Eos 5D Mark IV / 24-70mm Thanks to: Audi Middle East (@audimiddleeast) Remember, ALL my photos are available on my popular Facebook page, where you can download them in their high quality. #audi #newa8 #audia8 #audisummit #a8 #quattro #caroftheday #photooftheday #qauto #doha #qatar #limousine #love #yolo #speed #money #cash #luxury #audir8 #a8 #limo #audis8 #beautiful #amazing #photography #canon #follow #blue #a8 #auditography

A post shared by Unique Audi Photography (@auditography) on

Biggest Grillz in town? The new A8 has a humongous grill in the front. With a lighter color of the car, like this, it doesn’t look bad at all. Otherwise, for darker colors, black optics will look awesome. Other then this, I love the cars design. Especially for the side and rear profiles. As Marc Lichte, the lead designer of the car, said, that it looks like it’s being pushed forward as it’s standing still. Car: 2018 @Audi A8 Engines for now: (all hybrid) 3.0 TFSI (340hp), 3.0 TDI (286hp) V8, W12 and e-tron coming soon. Location: Barcelona, Audi Summit Facebook: Facebook.com/auditography YouTube: YouTube.com/auditography Camera: Canon Eos 5D Mark IV / 24-70mm Thanks to: Audi Middle East (@audimiddleeast) Remember, ALL my photos are available on my popular Facebook page, where you can download them in their high quality. #audi #newa8 #audia8 #audisummit #a8 #quattro #caroftheday #photooftheday #qauto #doha #qatar #limousine #love #yolo #speed #money #cash #luxury #audir8 #a8 #limo #audis8 #beautiful #amazing #photography #canon #follow #blue #a8 #auditography

A post shared by Unique Audi Photography (@auditography) on

Such a gorgeous rear, of the new A8. As the day is coming to an end here on the Audi Summit in Barcelona, where the brand new A8 was presented, there are lots of impressions. The car looks good. It really does. Being a fan of the current A8, I was very sceptical with this new one. The grille takes some time to get used to, but the rest of the car is absolutely gorgeous. The interior is also on a totally different level. The touch screens are really easy to handle and have that click on them like the iPhone touch button. Had a few chats with some important Audi people, such as the head designer Marc Lichte, so it was all and all an awesome day. Enjoy. Oh yeah, and a YouTube video is already up. Car: 2018 @Audi A8 Engines for now: (all hybrid) 3.0 TFSI (340hp), 3.0 TDI (286hp) V8, W12 and e-tron coming soon. Location: Barcelona, Audi Summit Facebook: Facebook.com/auditography YouTube: YouTube.com/auditography Camera: Canon Eos 5D Mark IV / 24-70mm Thanks to: Audi Middle East (@audimiddleeast) Remember, ALL my photos are available on my popular Facebook page, where you can download them in their high quality. #audi #newa8 #audia8 #audisummit #a8 #quattro #caroftheday #photooftheday #qauto #doha #qatar #limousine #love #yolo #speed #money #cash #luxury #audir8 #a8 #limo #audis8 #beautiful #amazing #photography #canon #follow #blue #a8 #auditography

A post shared by Unique Audi Photography (@auditography) on

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO