Policia ndalon dy holandezë, incizonin me dron Qeverinë e Kosovës – Lajmi.net
Policia ndalon dy holandezë, incizonin me dron Qeverinë e Kosovës
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 12:59, 18 May 2017
Ndalim fluturimi për dronët
Ndalim fluturimi për dronët
Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka ndaluar dy shtetas holandez pasi kishin ngritur një ‘dron’ në afërsi të Qeverisë së Kosovës dhe nga të njëjtit kishin kërkuar ta aterrojnë.

Rasti ka ndodhur të mërkurën rreth orës 08:40.

“Njësiti policor derisa ishte duke inspektuar objektin e Qeverisë, ka vërejtur se dy të dyshuar meshkuj shtetas holandez kanë ngritur një ‘dron’ dhe nga të njëjtit është kërkuar që të  njëjtin ta aterrojnë. Lidhur me rastin është njoftuar Agjencia e Aviacionit Civil. Me urdhër të prokurorit rasti shkon në procedurë të rregullt”, thuhet në njoftim.

Dronët, të quajtura edhe sisteme të avionëve pa pilot në Kosovë duhet të regjistrohen dhe mund të operojnë vetëm me një miratim të posaçëm të lëshuar nga autoritetet.

Fjalët kyçe: droni, holandez, Policia e Kosoves

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper