Piktura nga John Atkinson Grimshaw – Lajmi.net
Piktura nga John Atkinson Grimshaw
Autori: Lajmi.net ContemporanEntertainmentKulturë/Arte 0:28, 17 July 2017
John Atkinson Grimshaw (1836 – 1893)

Image result for john atkinson grimshaw portre

Atkinson Grimshaw ishte një piktor realist anglez. Bir i një oficeri policie, lindi në Leeds, në vitin 1836. I’u bashka Firmës Hekurudhore të veriut, ku edhe punoi për një kohë.  Megjithëse nuk mori ndonjë edukim të rregullt në fushën e pikturës, vazhdoi përkushtimin e tij në këtë zeje përkundër kundërshtimit të familjes.  Në veprat e tij vërehet ndikimi i shkollës së para-rafeelloitëve. U dallua veçanërisht në peisazhe mbrëmjesh.  Pikturoi suksesshëm pamje muzgjesh, mugëtirash, shëmbëllime të hënës, pamje qytetesh. Mes viteve 1874 – 1886, pikturat e tij u ekspozuan në Galerinë Grosvenor dhe në Akademinë Mbretërore.  Në pikturat e tij para së gjithash njeriu gjen jahta të qyteteve e qytezave, si të Glasgowit, Liverpollit, Leedsit, Whitby-it e Londrës. Përgjatë jetës së tij ndrroi shumë pak nga stili i tij. Përpos shëmbëllimeve të hënës, pikturoi edhe peizashe, portrete, hapësira të brendshme, piktura zanash, dhe piktura me tematika neoklasike. Në pikutrat e tij të mbrëmbjeve vërehet një ndikim i fuqishëm i ndjenjës së mallëngjimit.

Në periudhat e mëhershme, nënshkruhej si JA Grimshaw, por pas vitit 19867 si Atkinson Grimshaw.  Duke lënë pas vetes shumë vepra origjinale, Grimshaw u shua në vendlindjen e tij, më 31 tetor 1893.


Image result for john atkinson grimshaw

Image result for john atkinson grimshaw

Image result for john atkinson grimshaw

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Related image

Related image

Poachers, 1871

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Related image

Image result for john atkinson grimshaw

Image result for john atkinson grimshaw

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO