“Pesë vite vonesë kompromisi i Prishtinës për AKS-në” – Lajmi.net
“Pesë vite vonesë kompromisi i Prishtinës për AKS-në”
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 23:08, 15 May 2018
Marko Gjuriq
Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë se marrëveshja për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe është duke shkuar me vonesë.

Ai sot është takuar me ambasadorin e Austrisë në Serbi Nikolaus Luterotijem dhe e informoi atë në lidhje me, siç i ka quajtur ai, problemet dhe presionet me të cilat ai përballet çdo ditë popullin serb në Kosovë, transmeton lajmi.net.

Gjuriq ka folur edhe për rrjedhën e dialogut Beograd-Prishtinë, si dhe procesin e dialogut të brendshëm mbi Kosovën, i cili po zhvillohet në Serbi me iniciativën e presidentit Aleksandar Vuçiq.

Mungesa mëparshëm e gatishmërisë për kompromis, Prishtina ka reflektuar, siç kujton Gjuriq, duke thënë se më shumë se pesë vjet vonesë ka filluar puna për zbatimin e elementeve kryesore të marrëveshjes së Brukselit. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO