Pesë metoda se si të mbani mend kur studioni – Lajmi.net
Pesë metoda se si të mbani mend kur studioni
Autori: Lajmi.net Lifestyle 14:25, 10 September 2017
Si të studioni dhe të mbani në mend?

 

Përdorni teknika të memorizimit. Për shembull, informacionet e rëndësishme lexoni me zë më të lartë.

Përdorni sistemin pyetje/përgjigje pas përfundimit të çdo teme, shkruani pyetjet e asaj teme dhe përgjigjuni në një fletë, përcjell lajmi.net

Parfumosni për nxitur memorien. Parfumosuni me një aromë të pazakontë kur jeni duke studiuar, pastaj në provim përdorni të njëjtën aromë për të nxitur kujtesën.

Shkëputuni nga teknologjia-Mëso në një ambient të qetë dhe të ngrohtë, shkëputu nga teknologjia!

Dilni për një shëtitje- Ecja para provimit apo ligjëratës ndihmon trurin dhe përmirëson kujtesën. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: pesë metoda, Studim

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals
  • Play Stealth Sniper