Pesë lëvizje të vetëmbrojtjes që çdo vajzë duhet t’i dijë (Video) – Lajmi.net
Pesë lëvizje të vetëmbrojtjes që çdo vajzë duhet t’i dijë (Video)
Autori: Lajmi.net LifestyleOrganizohu 23:09, 1 December 2017
Është fakt depresues por i vërtetë se shumë vajza e gra ndihen të frikësuara të ecin lirshëm në rrugë gjatë natës.

 

Normalisht edhe disa meshkuj mund të jenë të frikësuar gjatë natës, sepse keqdashësit i sulmojnë edhe ata, por vajzat e gratë janë më të prira të jenë të sulmuarat dhe të ngacmuarat gjatë natës.

Vërtet se duhet të bëhet më shumë në të gjithë botën për t’i zvogëluar sulmet e tilla – qofshin ato sulme seksuale apo grabitje – dhe deri të vjen ajo ditë ku femrat do të ndihen të sigurta të ecin lirshëm, është gjë e mençur që t’i mësoni disa lëvizje të vetëmbrojtjes.

Një nga artistet më të mira britanike të arteve të përziera marciale, Helen ‘Hellraiser’ Harper, e cila ka specializuar në Jui Jitsu, beson se të gjitha femrat duhet të dinë më shumë lëvizje të vetëmbrojtjes sepse jo vetëm që ato u sjellin siguri, por edhe vetëbesim.

Një nga format më praktike dhe efektive të vetëmbrojtjes konsiderohet Krav Maga – që teknikisht nuk është art marcial, por sistem taktik i mbrojtjes.

Krav Maga përkthehet në “betejë të pa armatosur” dhe është dizajnuar të mësohet shumë shpejt.

Lëvizjet e Krav Maga-s janë të thjeshta dhe mësohen në mënyrë të përsëritshme me qëllim që ta ndryshojnë memorien e muskujve, dhe nuk merr vite kohë.

Në videon e mëposhtme mund t’i shihni këto lëvizje të vetëmbrojtjes, dhe me pak praktikë ato mund t’i perfeksiononi brenda një kohe të shkurtë.

Fjalët kyçe: levizjet e vetembrojtjes

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master