Personat që humbasin partnerin 40 % shanse më shumë të ndahen nga jeta gjashtë muajt pasues – Lajmi.net
Personat që humbasin partnerin 40 % shanse më shumë të ndahen nga jeta gjashtë muajt pasues
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:28, 13 May 2018
Humbja e një njeriu të dashur është një moment mjaft i vështirë në jetën e gjithsecilit.

Por mjekët kanë zbuluar se në këto periudha, njerëzit rrezikohen të humbasin jetën para kohe nga dhimbja, që njihet edhe si “sindroma e zemrës së thyer”.

Referuar një studimi të kryer së fundi nga “Universiteti Rice” në Teksas, u zbulua se personat që humbasin partneren apo partnerin kanë 40 % shanse më shumë të humbasin jetën në gjashtë muajt pasues.

Gjithçka vjen pasi në këto momente të vështira ndryshon ritmi i rrahjeve të zemrës dhe shfaqet rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare.

Në studim morën pjesë 32 persona që kishin humbur partnerët. Atyre iu analizua gjaku dhe rrahjet e zemrës, procese në të cilat u konstatuan probleme./a.m./noa.al/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO