Përse duhet të falim ata që se meritojnë? – Lajmi.net
Përse duhet të falim ata që se meritojnë?
Autori: Lajmi.net LifestyleOrganizohu 14:05, 12 August 2017
Në fëmijëri shpesh detyrohemi të falim gabime.

Por me siguri ka patur raste kur edhe e keni mbajtur gjatë inatin. Prandaj, është e rëndësishme të kuptohet se sa i rëndësishëm është kërkimi i faljes dhe pranimi i saj. Edhe atëherë kur njerëzit kërkojnë falje, ne na kujtohet çfarë ata kanë bërë për ne ( kjo është pjesë e historisë tonë personale.) Peshën e këtyre ofendimeve ne e mbajmë tërë jetën. Pranimi i faljes na qetëson

Mosfalja e një personi do të thotë se mbajmë inat, urrejtje dhe kemi pakënaqësi. Kjo do të thotë se dhimbjen e mbani brenda. Pra, nëse nuk ia falni gabimet një personi të caktuar, ju vazhdimisht do të mendoni për gjërat të cilat  ju lëndojnë në vend se të fokusoheni në aspektet më të kënaqshme. Falja është për çdo njeri Njerëzit e fuqishëm i falin edhe ata të cilët nuk e meritojnë, përndryshe mllefi do ta shtrijë ndikimin e vet edhe te njerëzit tjerë përmes sjelljes tonë. Ai mund të rikthehet në traumë dhe kompleks, si dhe të shkaktojë mosbesim në njerëzit përreth nesh. Të falësh do të thotë të vazhdosh tutje.

Vetëm atëherë kur falim mund të vazhdojmë tutje dhe të mos e lejojmë të kaluarën të ndërhyjë në të ardhmen tonë. Kur e harrojmë të kaluarën dhe dhimbjet, ne ia hapim vetes rrugën drejt emocioneve dhe ndjenjave të reja.

Fjalët kyçe: falje

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble