Përqendrohuni në cilësi, jo në sasi – Lajmi.net
Përqendrohuni në cilësi, jo në sasi
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 8:28, 2 July 2018
Miti se sa më shumë të bësh ushtrime, është më mirë, nuk qëndron. Përkundrazi, përqendrohuni në kualitetin e ushtrimeve, jo në gjatësinë e tyre, thonë ekspertët, të cilët trajnojnë yjet botërore.

Ekspertët kanë zbuluar se femrat të cilat ushtrojnë më pak (rreth 15 minuta) kanë pothuajse dyfish shanse të qëndrojnë në planin e tyre të ushtrimeve nga ato të cilat ushtrojnë orë të tëra.

Ato njëkohësisht kanë krijuar më shumë muskuj të lëmuar dhe kanë humbur sasi të njëjtë të yndyrave trupore sesa ato të cilat ushtrojnë edhe më shumë se një orë.

Pra, këtë herë vendosni të ushtroni më pak dhe fillojani ushtrimeve të cilat i kanë krijuar ekspertët për ju. Nga 15 minuta, sapo të jeni ngritur nga shtrati, derisa jeni akoma të veshura me pizhame, bëni ushtrime tri herë në javë dhe për afro gjashtë javë barku, ijët dhe kërdhokullat do t’ju jenë më të forta.

 Ushtrimi i shputave – për barkun dhe kërdhokullat
Për këtë ushtrim nuk duhet të ngriheni nga shtrati. Shtrijuni në shpinë, gjunjët të ndarë në distancën e krahëve dhe afër gjoksit, thembrat të bashkuara, gishtat të shtrirë në formën e shkronjës V. Duart vendosni pas kokës, ndërsa kërthizën tërhiqeni në drejtim të boshtit kurrizor. Ngrijeni kokën, merrni frymë dhe largoni këmbët nga vetja në 45 shkallë, siç shihet në fotografinë e parë. Qëndroni shkurt në këtë pozitë. Nxirreni frymën dhe kthejini këmbët në pozitën fillestare. Paramendojeni se jeni duke bërë rezistencë mbi spirale të ngjitur në mur para jush. Përsëriteni këtë ushtrim 5 deri në 8 herë.

Frymëmarrje – për duar, barkë dhe vithe
Shtrijuni me shpinë në dysheme, gjunjët mbajini lakuar, ndërsa shputat në dysheme, të ndara në distancë të ijëve. Shtrini duart në drejtim të tavanit. Shuplakat kthejini nga ju. Tërhiqeni kërthizën në drejtim të boshtit kurrizor, merrni frymë dhe shtrëngoni duart në dysheme, ndërsa njëkohësisht ngrini kërdhokullat, transmeton lajmi.net. Qëndroni në këtë pozitë derisa të numëroni deri në numrin 5, shtrëngoni vithet, mbani të shtrënguar muskujt e barkut dhe shtyni shpinën për dysheme. Nxirreni frymën dhe ngadalë kthehuni në pozitën fillestare, derisa njëkohësisht ulni unazë pas unaze të boshtit kurrizor në dysheme. Këtë ushtrim përsëriteni 3 deri në 5 herë.

Shtrirja e këmbëve – për bark, ije, kërdhokulla dhe vithe
Shtrijuni në shpinë, gjunjët te gjoksi. Tërhiqeni kërthizën në drejtim të boshtit kurrizor dhe ngrijeni kokën nga dyshemeja. Merrni frymë, ngrijeni këmbën e majtë lart, me duar kapeni këmbën nën gju dhe njëkohësisht shtrijeni këmbën e djathtë (sa më afër dyshemesë, por nuk bën assesi të prekë dyshemenë). Derisa të numëroni deri në numrin 2, tërhiqeni këmbën e majtë nga vetja, nxirreni frymën dhe shpejt ndërrojeni këmbën duke e shtrirë njësoj këmbën e djathtë (kokën mos e ulni). Menjëherë përsëriteni, në mënyrë që secilën këmbë ta ngrini nga 10 herë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO