Përdorimet e qepës në kuzhinë dhe shija e tyre e jashtëzakonshme nuk ka kufij. – Lajmi.net
Përdorimet e qepës në kuzhinë dhe shija e tyre e jashtëzakonshme nuk ka kufij.
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 12:39, 27 January 2018
qepet
Përdorimet e qepës në kuzhinë dhe shija e tyre e jashtëzakonshme nuk ka kufij.

 

Qepët janë fantastike në çdo gatim. Ato u shtojnë shije gjellëve të ndryshme, supave e sallatave, aq sa shumë e shumë e receta nuk do kishin kuptim pa qepën si përbërësin e tyre.

Megjithëse mbeten përherë lezeti i shumë recetave të gatimit, ka disa mënyra të tjera fantastike gatimi ku qepët janë protagonistet kryesore.

Receta që sjell është ndër mënyrat më të mira për të kuptuar se përdorimet e qepës në kuzhinë dhe shija e tyre e jashtëzakonshme nuk ka kufij,transmeton AgroWeb.org

Bëhet fjalë për rrathët e qepës, të kombinuara me vezë, miell e thërrime buke, të gatuara me vaj ulliri e të shoqëruara me salcë pikante.

Rrathët e skuqura të qepës janë me të vërtetë shumë të shijshme, pikërisht falë kontrastit mes sipërfaqes krokante dhe brendësisë së butë e të lëngshme.

Sekretet e recetës

Sekreti në gatimin e rrathëve të mirë të qepës qëndron tek thërrimet e bukës, të cilat ndërveprojnë dhe plotësojnë me shije kryeneçësinë e qepës në skuqje.

Thërrimet e bukës janë një element i duhur dhe i pandashëm i treshes tradicionale që përdorim në kuzhinë e që përbëhet edhe nga mielli dhe veza.

Por rrathët e qepës kanë nevojë edhe për një element tjetër që të skuqen mirë.

Ato kanë nevojë për një temperaturë ideale, jo shumë të nxehtë sepse skuqja nuk do të jetë e njëtrajtshme por as pakët sepse në të kundërt rrathët do të qullen dhe zbuten.

Përgatitja e Rrathëve të Qepës

Ju nevojiten

3 Qepë të mëdha

Thikë e mprehtë

3 enë të thella

Miell

2 Vezë

Ujë

Një filxhan i madh çaji me thërrime buke

Tenxhere dhe kullesë ose fritezë

Vaj ulliri

Enë për hedhjen e qepëve

Letra kuzhine

Hapi 1

Qëroni qepët dhe prijini në rrathë të një madhësie prej 6 milimetra deri në 2 centimetra sipas dëshirës.

Hapi 2

Vendosini tre tasat, pjatat apo enët e përzgjedhura në rradhë duke vendosur edhe mënyrën e ngjyrjes së qepëve në produktet e lartpërmendura.

Hapi 3

Në enën e parë hidhni miell të përzier me erëza, kripë dhe piper. Mielli ndihmon që veza të ngjitet më mirë në rrathët e qepës. Në enën e dytë hidhni vezët dhe rrihini me pak ujë. Në enën e tretë hidhni thërrimet e bukës.

Hapi 4

Zhytini rrathët në miell, vezë dhe më pas në enën e thërrimeve deri sa të jenë të veshur plotësisht. Ndiqini këto hapa një e nga një për secilin nga rrathët e qepëve të cilat duhet t’i vendosni në një pjatë.

Hapi 5

Nxeheni vajin në mbi 170 gradë. Temperaturën mund t’a masni me një termometër gatimi ose duke hedhur një nga shtresat krokante e qepës. Nëse nis e skuqet menjëherë dhe merr ngjyrë të artë brenda minutit atëherë temperatura është e duhura.

Hapi 6

Rrathët hidhini në fritezë ose në tenxhere me rradhë. Idealja është të përdorni kullesat që përdoren për skuqje sepse ju ndihmojnë në menaxhimin më të shpejtë të procesit. Mos e tejmbushni tenxheren sepse temperatura e vajit do të ulet dhe qepët do të përthithin më shumë yndyrë.

Hapi  7

Rrathët e skuqur vendosini në pjatat e mbuluara me letër kuzhine që thithin yndyrën dhe servirini menjëherë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO