Për herë të parë në histori, roboti bën dorëzimin e ushqimit  (Video) – Lajmi.net
Për herë të parë në histori, roboti bën dorëzimin e ushqimit  (Video)
Autori: Lajmi.net Auto & TekLifestyleRecetaTeknologji 19:46, 12 March 2017
Një nga shërbimet e para në SH.B.A që po përdoret nga robotët është ofrimi I ushqimit, transmeton lajmi.net

Makinat frigorifer ecin nëpër trotuaret e Uashingtonit për të arritur qëllimin e tyre, pra, të përcjellin ushqimin aty ku është kërkuar.

Konsumatorët mund të porosisin online vaktin e tyre, roboti më pas shkon në restaurant duke përdorur një rrjet sensorësh dhe kamerësh që të ecë në trotuar.

Sistemi krijon një hartë dixhitale p;ër të kuptuar edhe problemet më të vogla, në mënyrë të anashkalohen, e përveç këtyre edhe të lexojë shenjat elektronike në rrugë.

Kompanitë thonë se duke pasur parasysh infrastrukturën aktuale, qasja më praktike pra është rruga.

Robotët janë ndërtuar nga Starship Technologies me bazë në Estoni, e cila ka partneritet edhe me disa kompani të tjera që të ofrojnë shërbime edhe në Europë. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: dorezim ushqimi, robot

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball