Patate me vezë të ziera në furrë – Lajmi.net
Patate me vezë të ziera në furrë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:37, 23 May 2017
Përbërësit:

1 kg patate
5-6 vezë të ziera
200 gr salsiçe të freskëta
2 lugë vaj
500 ml ajkë (ajkë për zierje, hoplla kuzhine, ose shmant)
vegetë
kripë
piper i zi

Hapat:

Patatet i qërojmë, i ziejmë dhe i presim në feta të holla. Vezët i ziejmë dhe qërojmë dhe presim në feta të holla.
Në tavën e lyer me vaj, vendosim një shtresë patatesh të grira, kriposim, piperosim dhe shtojmë pak vegetë sipas shijes.

Më pas shtojmë një shtresë vezësh të ziera të prera në feta, pastaj copëza salsiçe dhe prap mbulojmë me një shtresë patatesh të ziera.
Në fund shtojmë prap mëlmesa sipas shijes dhe ajkën e kuzhinës si dhe e pjekim në furrë 180 gradë për 25-30 minuta ose derisa të merr ngjyrë të kuqërremtë. /KuzhinaShqiptare/

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Berry Rush
  • Play Rock Wheels
  • Play iStunt 2