Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, para Kuvendit të Maqedonisë ka nisur protestë – Lajmi.net
Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, para Kuvendit të Maqedonisë ka nisur protestë
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 15:14, 11 January 2018
Rreth 20 qytetarë të përkatësisë kombëtare maqedonase kanë filluar protestë para Kuvendit të Maqedonisë.

Protesta është rezultat i pakënaqësive të këtij grupi të qytetarëve për miratimin e ligjit të gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë.

Protestuesit paralajmërojnë që ligjin e gjuhëve do ta dërgojnë në shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese dhe të njëjtin e cilësojnë si joparimor dhe jokushtetues.

Protesta ishte paralajmëruar se do të mbahet paralelisht me votimin e ligjit të gjuhëve, por ajo filloi pas miratimit. /portalb.mk/

Fjalët kyçe: gjuha shqipe, Maqedoni, Proteste

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush