“Pas dhjetë vjetësh kam zbuluar se kam kancer” – Lajmi.net
“Pas dhjetë vjetësh kam zbuluar se kam kancer”
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:55, 10 March 2018
Kam vizituar rregullisht mjekë, neurologë, gjinekologë ... dhe më pas në vitin 2016 mjeku im dyshonte për gjëndrën e tiroideve se diçka nuk është në rregull dhe më shpëtoi, thotë Tanja Poliq Markoviq

Tanja Poliq Markoviq (47) është një nga shumë gra që vuajnë nga kanceri papilor i tiroides.

– Unë jam një vejushë e një burri kroat, një i burgosur dhe një djalë. Domethënë, burri im i ndjerë bëri vetëvrasje në vitin 2006, por nuk vdiq menjëherë, por ishte në koma për nëntë muaj. Ishte një tronditje e tmerrshme për ne, dhe kjo agoni shkatërroi keq shëndetin tim. Kam pasur një dorë të dridhur, marramendje, spazma muskulore. Filloi pagjumësia dhe lodhja e vazhdueshme. Ndërsa më pas humbja peshë deri në 45 kilogramë, të gjithë u atribuoja stresit dhe lodhjes. Megjithatë, edhe pas vdekjes së bashkëshortit të tij, situata në të vërtetë u përkeqësua – thotë Tanja, transmeton lajmi.net.

Simptomat ishin bërë më të theksuara me vitet, por ajo nuk e dinte se çfarë do t’i atribuonte asaj.

“Isha e lodhur pas aktivitetit pothuajse të parëndësishëm, siç ishte fshirja e pluhurit ose ecja. Nëse duhej të shkoj në qytet, më duhej të ndaloja disa herë për të marrë ajër. Insomnia u përkeqësua me këtë lodhje të vazhdueshme.

Ishte një rreth i magjepsur i lodhjes dhe pagjumësisë që nuk mund të dilte. Përqendrimi e ka dobësuar aq shumë sa ajo tashmë kishte frikë se do t’i harronte disa gjëra shumë të rëndësishme për të bërë. Ishte shumë zhgënjyese. Por edhe pas shumë simptomave të tjera, të tilla si lodhja ose ndjenja e ftohtë, atëherë tiroidi i saj nuk e vuri re atë.

Për shkak të të gjitha këtyre simptomave të pakëndshme, cilësia e saj e jetës ra, kështu që ajo filloi të binte në depresion. Një rreth i rraskapitur dhe i magjepsur i frustrimeve dhe dhimbjeve e thelloi atë. Ajo vizitoi rregullisht mjekë, neurologë, psikiatër, gjinekologë … Deri në vitin 2016, kur gjithçka u ndryshua përfundimisht.

– Miku im ose mjeku, Dr. Ivana Paviq nga KBC Sestre milosrdnice, ishte hipoteza e parë dhe e vetme mbi gjëndrën tiroide. Ai më tregoi mrekullinë e asaj që ky trup i vogël mund të bënte dhe për të cilën ishte përgjegjës. E dëgjova, shkoi në referime dhe fillova të ekzaminoj endokrinologjinë – kujton ajo.

Kanceri papilor i tiroides u diagnostikua shumë shpejt.

– Mirë, kam disa kancer këtu, thonë se operacioni është i vetmi opsion dhe se gjithçka do të jetë mirë. Për hir të Zotit, ky kancer nuk është më i fortë se unë, kam fituar në jetë dhe lojtarë më të fortë dhe ku nuk do të kem një tiroide! ” – Isha e vendosur.

U arrit një marrëveshje emergjente. Operuar nga prof. dr. sc. Mirko Ivkiq, Udhëheqës i Kirurgjisë së Kirurgjisë së Qafës dhe Qafës së KBC Sestre milosrdnice.

“Pas operacionit, u desh një kohë dhe unë u dërgova në Departamentin e Mjekësisë Bërthamore. Këtu fillon jeta ime e dytë. Në këtë botë të re, në një situatë kur unë u humba plotësisht dhe nuk dija asgjë, unë u trajtova me kujdes nga një doc. dr. sc. Tomislav Jukiq dhe Dr. Roko Graniq. Dhe ata më dhanë dorën time, më dhanë një buzëqeshje dhe shpresë. Ishte e nevojshme për të kryer scintigraphy të gjithë trupit për të parë nëse operacioni ishte me të vërtetë i hequr dhe kishte ende gjurmë të sëmundjes në trup. Atë mëngjes unë isha disi e ‘thyer’. Ata e panë atë, përcjell lajmi.net.

Ajo tashmë ka fituar këtë betejë dhe po e rimerrë vetën çdo ditë e më shumë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO