Pakistan: Nga sulmi i talibanëve janë vrarë katër ushtarë – Lajmi.net
Pakistan: Nga sulmi i talibanëve janë vrarë katër ushtarë
Autori: Lajmi.net BotaLajme 12:51, 14 February 2018
Ilustrim
Zyrtarët e Pakistanit thonë se personat e armatosur i kanë vrarë sot katër pjesëtarë të njësiteve paraushtarake në pjesën jugperëndimore të qytetit Kueta, gjatë një pritjeje, për të cilën përgjegjësinë e kanë marrë talibanët.

Policia tha se anëtarët e njësiteve kufitare ishin në një patrullë në Kueta, kur ata janë qëlluar nga persona të armatosur.

Një zyrtar i lartë i forcës paraushtarake, Frontier Coprs, e ka konfirmuar sulmin dhe numrin e të vrarëve.

Grupi Tehrik-e Taliban Pakistan, që është i ndaluar në këtë vend, e ka marrë përgjegjësinë për sulm, shkruan rel.

Qyteti Kueta është kryeqytet i provincës së pasur Baloçistan, që është në kufi me Afganistanin dhe Iranin.

Kjo provincë është dërmuar nga dhuna sektare, sulmet e miliantëve islamikë dhe kryengritja separatiste, nga e cila janë vrarë mijëra vetë prej vitit 2004.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO