Pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese, njihuni me ushqimet më të mira që mund të konsumoni – Lajmi.net
Pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese, njihuni me ushqimet më të mira që mund të konsumoni
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 14:31, 29 May 2017
Gjithmonë marrim këshilla se duhet vazhdimisht të konsumojmë më shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese, por shpesh përfundojmë duke ngrënë më shumë ushqime çka u mungojnë përbërësit e rëndësishëm për trupin tonë.

Prandaj, duhet të mësojmë se cilat ushqime janë të pasura me minerale, vitamina dhe antioksidantë, ashtu që të rritim konsumimin e tyre në baza ditore.

Në vijim, lajmi.net ju sjell ushqimet më të mira që mund të konsumoni:

Qepët
Qepët shpesh shtohen në receta të ndryshme, dhe janë shumë të dobishme për organizmin tonë.

Trangujt
Trangujt janë të ngarkuar me ujë, kështu që ata hidratojnë trupin.

Selino
Ky është një ushqim klasik me zero kalori, i cili kryesisht përbëhet nga uji dhe përmban vetëm 16 kalori për 100 gramë.

Lakër Brukseli
Kjo perime i llojit cruciferous, si brokoli, lakra dhe lulelakra, është jashtezakonisht e ulët në kalori, vet’m 43 p’r 100 gram, dhe ka nj’ shije shumë të veçantë.

Molla
Mollët janë më të larta në kalori, me 52 kalori për 100 gram, por janë të mbushura me vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë, kështu që ato janë shumë të dobishme.

Portokall
Portokajtë janë të bollshëm me vitaminë C dhe kanë vetëm 47 kalori për 100 gram.

Lakra
Lakra mbështet shëndetin kardiovaskular dhe parandalon kancerin. Ai gjithashtu ndihmon në humbje peshe, pasi ka vetëm 25 kalori për 100 gram.

Kungull i njomë
Shtoni kungull të njomë në salcën e makaronave dhe konsumoni shumë lëndë ushqyese dhe vetëm 17 kalori në një servis 100 gram.

Lulelakër
Vetitë e tij të fuqishme anti-inflamatore parandalojnë problemet kardiovaskulare dhe ndihmojnë tretjen. Shto atë në picën tuaj, dhe ju do të shtoni vetëm 25 kalori për 100 gram.

Karrota
Karrota mbron shikimin, rregullon sheqerin e gjakut, vepron si diuretik natyral dhe ka veti të fuqishme anti-inflamatore. Çfarë është më mirë, karrota përmban 41 kalori për 100 gram.

Brokoli
Brokoli është një burim i pasur i proteinave të bimës dhe fibrave, dhe ndihmon tretjen. Ka vetëm 34 kalori për 100 gram.

Shalqinj
Shalqinjtë janë lëng dhe të ëmbël dhe kanë vetëm 30 kalori për 100 gram. Nga ana tjetër, janë të pasura me antioksidantë, të cilët ofrojnë përfitime të shumta dhe nxisin metabolizmin.

Përveç kësaj, ju duhet të konsumoni më shumë limon, domate, panxhar, dhe grejpfrut, pasi ato janë gjithashtu të ngarkuar me ushqyes. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Supercar Showdown
  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3