Pajisja që lexon mendjen e njeriut – Lajmi.net
Pajisja që lexon mendjen e njeriut
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:41, 8 April 2018
Shkenctarët kanë krijuar një pajisje që lexon mendjen e njeriut.

Mjeti i quajtur “AlterEgo” mund të përshkruajë fjalët, që mbajtësit e tij verbalizojnë së brendshmi, duke përdorur elektroda të lidhura me lëkurën.

Aparatura vendoset si një lloj kufjeje. Katër elektroda nën plastikën e bardhë kontaktojnë me lëkurën dhe kapin sinjalet neuromuskulare, që shkaktohen kur një person flet së brendshmi.

Kur dikush thotë fjalë në kokën e tij, inteligjenca artificiale e aparaturës mund të lidhë sinjale të veçanta me fjalë të veçanta, duke ia përcjellë ato një kompjuteri. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: pajisje

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble