Orizi i bardhë me shafran, ullinj dhe domate qershi – Lajmi.net
Orizi i bardhë me shafran, ullinj dhe domate qershi
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 9:05, 4 May 2018
Orizi i përgatitur në këtë mënyrë shkëlqyeshëm shkon me peshk të bardhë të detit: bakalaro, akrep, levrek, koc…

 

Përbërësit:

– 150 g oriz,
– 10 domate qershi,
– 1 lugë shafran,
– 1 gotë bizele të ziera (apo nga konserva),
– 100 g ullinj të zinj pa bërthama,
– 1 lugë vaj,
– kripë dhe piper.

Përgatitja:

Fërgojeni orizin në vaj, qitni ujë dhe zieni derisa të zbutet dhe uji të avullojë.

Pasi që të zihet, orizin hiqeni nga zjarri dhe shtoni edhe pak vaj, pastaj shafran dhe erëzat e tjera.

Përzieni derisa janë të nxehtë ullinjtë, bizelja dhe domatet qershi.Edhe një herë përzieni dhe shërbeni ndaras apo me mish peshku, transmeton Telegrafi.

Fjalët kyçe: Orizi i bardhë

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball