Opinion – Page 20 – Lajmi.net

Aktuale

Çdo gjë e vjetër në rezolutën e re

Dokumenti të lë përshtypjen se është çështje ditësh njohja nga Serbia, sepse ajo është vënë si një nga objektivat të cilat e bëjnë marrëveshjen e pranueshme, së bashku me anëtarësimin në OKB....

6 December, 2018 Lexo më shumë

Marshi i Popullizmit

Duket që kemi hyrë në fazën kur politika e moderuar do të mund të dorëzohet krejtësisht para popullizmit, i cili realisht, nuk është interes i shtetit të Kosovës....

6 December, 2018 Lexo më shumë

Si u fitua “Lufta e Ftohtë”

Ca shtëpi në Maryland, kurrë nuk do ta dinë se çfarë roli luajtën për happy endin e ‘Luftës së ftohtë’. Gorbachev shihte ëndrra, Bush e kuptoi realitetin. Të tjerat pastaj ishin teknikë. Këtë e dëshmon libri “A World Transformed”....

5 December, 2018 Lexo më shumë

Si u përgatit “kërcënimi i Kërshëndellave” i Presidentit Bush

Pse Kosova në vjeshtën e vitit 1992 ishte vetëm një hap larg luftës? Çfarë flitej për Kosovën në takimet konfidenciale të diplomatëve perëndimorë? Cilët politikanë amerikanë përgatitën “Kërcënimin e Kërshëndellave”? Pse Administrata e Clintonit rifuqizoi kërcënimin e Presidentit Bush?...

4 December, 2018 Lexo më shumë

Paralajmërimi profetik i George Bushit plak për Kosovën

Përvijohet këtu politika e SHBA-ve për Kosovën nga fundi i shekullit të kaluar, që nisi me ‘Paralajmërimin e Krishtlindjeve’ të vitit 1992 ndaj Serbisë. Millosheviqit ia kishte tërhequr vërejtjen Presidenti George Bush – Plaku, që ndërroi jetë dje në moshën 94 vjeçare. Kosova nderon burrështetasin amerikan, të cilit do t’i jetë përjetë mirënjohës që i doli zot popullit tonë në kohët më të vështira....

1 December, 2018 Lexo më shumë

Pika kritike

Ngjarjet e fundit në relacionet e Kosovës dhe Serbisë, e fuqizojnë bindjen që më kështu nuk mund të vazhdohet, apo që Marrëveshja midis dy shteteve është e domosdoshme....

29 November, 2018 Lexo më shumë

Edhe Shqipëria duhet t’u vendosë 100% taksë produkteve të Serbisë!

Pas vendosjes së taksës 100% për të gjitha produktet serbe, shqiptarët duhet të marrin hapin e radhës. Pas Kosovës, radhën e ka Republika e Shqipërisë. Në një kohë kur Kosova nuk gëzon shumë përkrahje nga BE-ja, shqiptarët duhet të përdorin të gjithë mekanizmat që kanë në dispozicion....

22 November, 2018 Lexo më shumë

Mësimet e nëntorit të vitit 1988-të

Rrëfimi i Dubait duhet të shërbej si këmbanë e zgjimit për politikën kosovare, që më në fund të këndellet dhe të organizohet për fazën finale të bisedimeve në Bruksel....

21 November, 2018 Lexo më shumë

Protokolli i paqes në Ballkan

Duket që është një mësim tjetër që doli nga ‘përplasja protokollare’ në Paris. Më së miri do të ishte nëse të gjitha gjashtë shtetet së bashku, do të hynin në BE.  ...

15 November, 2018 Lexo më shumë

Kosova dhe harku i triumfit në Paris

Në kohën kur në Kosovë si ajri klimaterik ashtu edhe ai politik janë të zënë (eufemizëm ndaj shprehjes ndotje) si shoqëri, politikë dhe opinion publik përgjithësisht kemi pasur nevojë të shihemi në një pasqyrë jashtë shtëpisë, fisit, partisë dhe OJQ-ve. Për fat të mirë, më 11 nëntor 2018 u pamë në pasqyrën globale....

15 November, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO