Opinion – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Norvegjia, vendi më i lumtur?! S’jam i sigurtë

Është gjithnjë e çuditshme të jetosh në një vend që listohet se është një nga më të mirët....

28 March, 2017Lexo më shumë

Gratë e dhunuara e kanë vështirë të mbijetojnë në një shoqëri primitive

Gratë e dhunuara janë kategoria më e shkelur, më e goditur institucionalisht dhe më e nëpërkëmbur nga vetë shoqëria kosovare. Një nënë, një grua, apo një motër shqiptare që ka përjetuar aktin më të rëndë të dhunimit, është heroinë e Kosovës. Ajo, pa fajin e saj, pa dëshirën e saj, i është ekspozuar më të keqes, i është ekspozuar krimit më të rëndë të mundshëm....

24 March, 2017Lexo më shumë

Dikur në Sarajevë u ndez Lufta e Parë Botërore, sot shkëndija mund të jetë në Shkup

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, janë zgjuar krejt papritur, përballë realiteteve të reja në Ballkan. Në një samit të kohëve të fundit, ata vunë theksin mbi nevojën për një rritje të angazhimit të BE-së, me qëllim ruajtjen e stabilitetit në rajon – dhe për të sprapsur influencën e Rusisë. ...

23 March, 2017Lexo më shumë

Hapi final i bërjes së Ushtrisë së Kosovës

Në debatin rreth transformimit të FSK-së, në tri javët e kaluara, janë kaluar katër hapa shumë të rëndësishëm. Ka mbetë edhe një hap që FSK të bëhet Ushtri....

23 March, 2017Lexo më shumë

Kur do të zhduket feja?

Ateizmi është në rritje në të gjithë botën. A do të thotë kjo se spiritualiteti shpejt do t’i përkasë së shkuarës?...

22 March, 2017Lexo më shumë

22 MARSI, ​DITA BOTËRORE E UJIT

Sot shënohet 22 marsi, Dita Botërore e Ujit, në të cilën, për fat të keq, shumë vende po përballen me mungesë të madhe të ujit dhe pamundësinë për t’i përmbushur nevojat kryesore të njeriut....

22 March, 2017Lexo më shumë

Fundmarsi i krimeve serbe ndaj familjeve shqiptare

Në prag të 24 marsit e cila ditë te ne Shqiptarët në Kosovë nifet si dita më vendimtare për popullin e Kosovës, dita e shpresës dhe mbijetesës. Pra me 24 mars të vitit 1999 fuqia ma e madhe ushtarake në Botë NATO-ja vendosi që ti dal në ndihmës popullit Shqiptar të Kosovës....

22 March, 2017Lexo më shumë

Sondazhet amatoreske, mund t’ia zgjasin jetëgjatësinë keqeverisjes së një vendi!

1.Dukurinë e rritjes hulumtimeve të tipit të “sondazhomanisë”, apo pretendimeve që të merremi me prognoza paraelektorale, është një qasje që duhet ta përcjellë transparenca dhe fleksibiliteti i shoqërisë. Për t’i ikur politizimit të interpretimit të rezultateve të ndryshme empirike në mjediset mediatike publike, rezultatet e hulumtimeve empirike shkencore patjetër do të duhej t’i interpretonin publikisht vetë hulumtuesit, përkatësisht ekspertët e lëmive përkatëse....

21 March, 2017Lexo më shumë

Turi i dëgjimeve dhe idetë e ndërmarrësisë

Kadri Veseli mund të jetë modeli i politikanit që ia zgjatë dorën perspektivës së këtij vendi dhe ta bëjë të tillë që brezi i të sotmes ta kuptojë si lider që mbështetë e stimulon idenë e ndërmarrësisë për të rinjtë. Mbase ky duhet të jetë qëllimi i turit të dëgjimeve....

20 March, 2017Lexo më shumë

S’na duhet tregu i përbashkët, kemi halle tjera

Për momentin Kosovës as Ballkanit s'i duhet tregu i përbashkët. S'mund të ketë heqje të barrierave ekonomike e doganore sa për sy e faqe në një rajon ku e vetmja gjë e përbashkët edhe ne vitin 2017 mbetet urrejtja me apetite luftarake dhe hegjemoniste. Është sikur të kërkohet një treg i përbashkët në mes Iranit, Izraelit, Sirisë, Palestinës dhe Libanit (me disa nuanca, kuptohet)....

18 March, 2017Lexo më shumë

Bllokada e plotë politike

S’është fare e qartë se a do të mund të ndryshojë kualiteti politik i vendimmarrjes politike në vend, pas organizimit të zgjedhjeve të reja parlamentare në Kosovë....

16 March, 2017Lexo më shumë

Fletërrufetë e Vetëvendosjes nuk mund të frikësojnë gazetarët e pavarur

Lëvizja Vetëvendosje me ushtrinë e saj të Facebookut vazhdon të bëjë presion ndaj çdokujt që nuk rreshtohet pas saj. Kush nuk i bindet diktatit të saj, kryqëzohet dhe etiketohet pamëshirshëm, madje jo vetëm personalisht, por edhe familjarisht....

15 March, 2017Lexo më shumë

Demokracia e çadrave

Në Shqipëri, sulmi i të shëmtuarës është bërë i padurueshëm. Politikanët dhe politika brenda botës së tyre, jo vetem qe nuk përpiqen te jene te kendshem kur jane ne mesin e tyre, por politikanet as që përpiqen më të shmangin dukjen e shëmtuar. Janë bërë imun me të. U duket pjesë e natyrshme e tyre – shëmtia....

15 March, 2017Lexo më shumë

Ku jemi ne dhe ku janë të tjerët?

Për lëmi tjera nuk e di, por po flas për shkencat islame, për çka them me bindje: shqiptarët në këtë aspekt janë prapa boshnjakëve për hiç më pak se 50 vite! Boshnjakët kanë shkruar e shkruajnë pa ia nda; kanë botuar me mijëra punime akademike; libra e studime të ndryshme....

11 March, 2017Lexo më shumë

Lamtumirë Saimir, por në çadër nuk ka pse festohet

Lajmi i “dorëheqjes” së ministrit të Brendëshëm fillimisht u prit me skepticizëm, më pas me ankth dhe së fundi me entuziazëm në çadrën e protestës së opozitës. Në pamje të parë dukej sikur PD, që prej tre javësh po vë gishtin mbi paratë e drogës dhe mbi kriminelët që mund të përdoren në zgjedhje, kishte arritur suksesin e parë. Opozita, e mbështetur në mënyrë okulte dhe nga Ilir Meta (për qëllimet që i kanë të përbashkëta) kishte të drejtë të mendonte se po hapej një dritë jeshile....

11 March, 2017Lexo më shumë

Kosovës i mungojnë prokurorët e guximshëm

Kosova ka pasur nevojë dhe ende ka për prokurorë të guximshëm, të aftë, të ngritur profesionalisht, jo servilë dhe të pandikuar nga politika, për të ndjekur krimet e luftës, dhe krimin e organizuar, pas luftës. Asnjë prokuror apo prokurori s`ka marrë guximin që të veprojë dhe të hetojë serbët e dyshuar. Realisht, Prokuroritë në Kosovë e kanë amnistuar gjenocidin serb që ka ndodhur në luftën e Kosovës...

10 March, 2017Lexo më shumë

Pse NATO dhe Greg Delawie kërcënojnë Kosovën?

NATO falënderon Vuçiçin për durimin. Është Serbia mandatare e ruajtjes së sigurisë në rajon?Ambasadori amerikan kërcënon Kosovën – me qëndrim të kujt? State Departamentit, Presidentit Trump, CIA-s? Kush kë bllokon e diskriminon?...

9 March, 2017Lexo më shumë

Ushtria e Kosovës e forcon krahun jugor të NATOS-së

Hutia që po shfaqin një pjesë e politikanëve lidhur me transformimin e FSK në ushtri, dëshmojnë se sa ka degraduar në kokat e tyre ideja e shtetndërtimit. ...

9 March, 2017Lexo më shumë

Kundërshtarë të vetvetes

Ne vet, në dëshpërim e sipër, shpeshherë i drejtohemi njeri-tjetrit duke thënë: Çfarë shteti jemi kur nuk i dimë kufijtë tonë?...

8 March, 2017Lexo më shumë

Të jesh grua

Unë i takoj pakicës fatlume. Të jesh grua në Kosovë nuk është shumë e lehtë. Të jesh grua në funksion të lartë publik, jo vetëm që nuk është e lehtë, por është ende e rrallë. E, të jesh grua, pa mbështetje, pa punë e pa të ardhura, mund të jetë edhe e rrezikshme....

8 March, 2017Lexo më shumë

A e meriton Shpendi një shtrat në Dyz?

Dje më erdhi rasti të udhëtoj me autobusin e ri të Kompanisë Publike, në drejtim të Fushë –Kosovës. T’ju them të drejtën u zhgënjeva shumë kur hyra brenda dhe pashë konstruksionin e brendshëm dhe dëgjova një zhurmë shurdhuese të motorit, si të ishte e prodhimit rus....

8 March, 2017Lexo më shumë

Tre fytyrat e Trump

Asnjëherë në historinë bashkëkohore nuk ka tërhequr kaq shumë vëmendje dhe spekulim një ndryshim liderësh sa fitorja e presidencës amerikane nga ana e Donald Trump. Se çfarë nënkupton dhe paralajmëron ky ndryshim kërkon zbulimin e tri mistereve, sepse eksitojnë tre versione të Trump....

5 March, 2017Lexo më shumë

Maqedonia përballë të kaluarës dhe perspektivës evropiane

Ballkani ende po vuan nga e kaluara dhe djallëzitë të cilat e kanë lënë mbrapa krahasuar me vet kontinentin ku shtrihet tërësia ballkanike. Historikisht përballja e popujve të Ballkanit ka sjellë humbje dhe degradim të vlerave që dispononte Evropa e civilizuar. Shikuar realisht nga kjo e kaluar mësimet nuk u morën si duhet ku politikat e rajonit binin ndesh me zhvillimet dhe progresin që kishte Evropa.izm...

3 March, 2017Lexo më shumë

Kur nuk do të ekzistojë më Maqedonia?

Vullnetet politike testohen në momente delikate. Deklaratat vihen në provë kur vjen momenti për t’i konkretizuar ato. Ajo që po ndodh në Maqedoni, është as më shumë dhe as më pak, rrënimi i një filozofie politike që dukej se ishte pranuar nga të gjithë. Është rrënimi i një Maqedonie multietnike me bashkëjetesën e shqiptarëve dhe maqedonasve në bazë të saj....

3 March, 2017Lexo më shumë

Gjykata franceze shkeli rregullat ndërkombëtare të drejtësisë në rastin Haradinaj

Qëllimi tendencioz i gjykatës franceze dhe shkelje të rregullave ndërkombëtare të drejtësisë në rastin e Ramush Haradinaj....

2 March, 2017Lexo më shumë

Vizita e Mogherinit në Ballkan

Mogherini nuk ka thuaja fare ‘karrota’ në çantën e saj për kryepolitikanët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, dhe për më keq, nuk ka as atë ‘shkopin’ (apo ‘stupcin’, me këtë shqipen kosovare), e kërcënimit për këta politikanë....

2 March, 2017Lexo më shumë

Ndëshkimi i Ramush Haradinajt nga aleatët. PSE?

Shtyrja e vendimit të gjykatës franceze për Ramush Haradinajn për 6 prill, është vendim për ta mbajtur peng për qëllime politike. Prandaj është momenti që të kalohet nga lamentet pseudopatriotike, në një reflektim racional e të nxirren disa përfundime se çfarë po ndodhë e si mund të arrihet lirimi i tij....

2 March, 2017Lexo më shumë

A duhet të shkoj ratifikimi i demarkacionit në Kuvend?

Në medie po flitet se këto ditë Qeveria do të dërgojë për miratim në Kuvendin e Kosovës Projektligjin për Ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi. Kjo më obligon që politikës qeverisëse t’ia jap një sugjerim....

1 March, 2017Lexo më shumë

Thaçi në klasën e parë si president

Hashim Thaçi padyshim tashmë është njëri nga politikanët më të sprovuar shqiptarë. Kjo dëshmohet tash pasi mori timonin e dialogut në duar: qëndrimi i BE-së ka ndryshuar radikalisht në favor të Kosovës e në disfavor të aspiratave serbe....

28 February, 2017Lexo më shumë

Likoshani dhe Qirezi, shënojnë fillimin e luftës në Kosovë

Në vend të përkujtimit, për ngjarjen e 28 shkurt-1 mars të vitit 1998 në Lokoshan-Qirez të Drenicës...

27 February, 2017Lexo më shumë

Heshtja ndaj krimit

Më duket që njerëzit në këtë vend e kanë kuptuar si gabimisht jetën, por kur mendoj më mirë ndoshta dhe populli nuk ka gjithherë faj! Por, prapë pyes veten, pse njerëzit po heshtin kur duhet të flasin, pse i mbyllin sytë kur duhet t’i hapin? Kur duhet të shohin vërtetë se çfarë jete janë duke jetuar në këtë vend që bëhen 18 vjet pas lufte dhe për shumicën e qytetarëve nuk ka ndryshime....

26 February, 2017Lexo më shumë

Si t’i mbijetojmë epokës Trump

Një muaj president i SHBA-ve dhe Donald Trump ka arritur në mënyrë marramendëse të përhap kaos-pasiguri dhe një shkallë të frikës e cila do ta bënte cilindo terrorist krenar. Nuk është e habitshme që qytetarët, udhëheqësit e bizneseve, shoqëria civile dhe qeveria janë duke vuajtur për t’iu përgjigjur siç duhet dhe në mënyrë efikase veprimeve të tij....

26 February, 2017Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e gruevizmit

Është e tepërt që t’i huazosh Dritëroit të ndjerë një frazë, për të ia dedikuar gruevizmit. Këtë “mëkat” e pranoj me qetësi. Por, është dhurata më e madhe që mund t’i jap në këtë marsh varrimi. ...

25 February, 2017Lexo më shumë

Befasitë e dy muajve të fundit

Nuk ka si të mos cilësohet si një zhvillim shumë i mirë për interesat e Kosovës, i gjithë rrëfimi politik i dy muajve të fundit, që në ato orët e para të pasdites së 14 janarit pati nisë të merr trajtën e përmbysjes së politikës kosovare....

23 February, 2017Lexo më shumë

Përballë Sali Berishës!

Më duhet t’i përgjigjem Sali Berishës, për shkak të respektit që kam për lexuesit e gazetës dhe të atyre mijëra qytetarëve të shtetit tim, të cilët në faza të ndryshme të jetës së tyre kanë besuar te ai....

22 February, 2017Lexo më shumë

NEWBORN në NO WALLS

Shumë mure e ndajnë planetin tokë, veçanërisht ai mes të paditurve dhe të diturve, mes të çmendurve dhe normalëve, mes artistëve dhe jo artistëve, mes gënjeshtarëve dhe të sinqertëve, mes vrasësve dhe atyre që vuajnë, racistëve dhe jo racistëve....

21 February, 2017Lexo më shumë

Protestat e Lul Bashës, duhet të jenë protesta nevojtare të brezit të ri, e jo protesta partiake e ideologjike!

Protestat shqiptare, duhet urgjentisht ta krijojnë simbolikën e vetë civilizuese demonstruese, dhe atë, jo më simbolikë ideologjike e partiake, por, një sosh të re që do artikuloj dhe mesazhoj fahun dhe origjinalitetin e gjithë qytetarisë shqiptare! Pra, një simbolikë civilizuese, që mund ta "instaloj" dhe artikuloj vetëm brezi i gjeneratës së (pa hipotekuar!) re e qytetarisë....

20 February, 2017Lexo më shumë

Samiti i Komisioneve të Punëve të Jashtme, trajtim e qartësim i rrugës euro-atlantike

Republika e Kosovës, përkatësisht Prishtina, është nikoqire e Samitit të Komisioneve të Punëve të Jashtme, të cilin e ka organizuar Komisioni për Punë të Jashtme i Republikës së Kosovës. Një samit me vendet e Europës Jug-lindore ishte organizuar në vitin 2010 në Republikën e Kosovës nga kryetari i atëhershëm i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, z. Sabri Hamiti. ...

18 February, 2017Lexo më shumë

Pajtimi mund të ndodhë, por jo në këtë mënyrë !

Krimet e luftës, dhunimet, keqtrajtimet, vrasjet, të zhdukurit, grabitjet dhe dëmtimi i pasurisë dhe pronave si dhe shumë krime të tjera, është dashur të jenë prioritet i të gjitha prokurorive kosovare, pas luftës. Fatkeqësisht politika e UNMIK-ut dhe servilizmi i njerëzve tanë kompetentë në fushën e drejtësisë, në të gjitha periudhat qeveritare pas luftës, ndikuan që krimet të anashkalohen qëllimisht. Të paktën deri tani....

18 February, 2017Lexo më shumë

A doni drejtësi, o zotni?

E lexova para pak ditësh letrën publike me titull “ASHAK - cenuese e interesave shkencore, kulturore dhe zhvillimore të Kosovës”....

16 February, 2017Lexo më shumë

Çka është Kosova, shtet i pavarur apo protektorat?

Hyjmë në 9 Vjetorin e shtetësisë për të cilën u luftua me qindra vite në mënyrë që në dekadën e fundit të shekullit të kaluar të kulminonte një luftë e paparë ndonjëherë në Kontinentin e Europës për liri prej pas Luftës së Dytë Botërore....

16 February, 2017Lexo më shumë

Kthimi në protokoll i Ditës së shtetit të Kosovës

Dita e pavarësisë së një shteti në shtetet perëndimore, shumë më tepër shfrytëzohet për të bërë një vlerësim të situatës aktuale në atë vend dhe në atë shoqëri, se sa të bëhet një rekapitulim i rëndomtë historik....

16 February, 2017Lexo më shumë

Kosova, fëmijë me sindromën down

Kosova u lind para 9 vitesh, por si duket lindja nuk ishte  krejt e rregullt, ajo u lind si një fëmijë me Sindromen Down.  Sindroma Down është një nga anomalitë e shpeshta gjenetike që hasen në lindje. Kjo sindromë është përshkruar për herë të parë më 1866 nga John Langdon Down, Ashtu si të gjithë individët me Sindromin Down që kanë një shkallë të caktuar të veshtirësisë për të mësuar, ashtu edhe Kosova ka mbetur mbrapa në ecjen e saj....

15 February, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown