Opinion – Page 15 – Lajmi.net

Aktuale

Zhveshja e Jetës

Ese për filmin “Ida” i Pawel Pawlikowski-it, fituesit të “Oscar-it” për filmin më të mirë në gjuhë të huaj...

24 March, 2015Lexo më shumë

KUR LUFTA E SHENJTË NUK KA ASGJË TË SHENJTË

Nëse Shteti Islamik ka nisur fillimin e fundit, nëse të tjera forma pararendëse të ekstremizmit të dhunshëm kanë dështuar, kjo ka ndodhur sepse ato nuk kanë përbërë model për shoqërinë....

23 March, 2015Lexo më shumë

Luftë të përbashkët kundër ekstremizmit

Kosova mirëpret iniciativën e Austrisë, vjen në kohën e duhur....

20 March, 2015Lexo më shumë

Fitorja e Netanjahut, surprizë e pakëndshme!

Fitorja e Benjamin Netanjahut përbën një surprizë të pakëndshme. Në sondazhet e fundit thuhej se ai do ta humbiste pushtetin, por me mesazhet kundër palestinezëve ai arriti të mobilizojë zgjedhësit e tij...

19 March, 2015Lexo më shumë

Dalja nga e tashmja e rrezikshme

Emri i betejës kryesore politike dhe ekonomike në vend është ky: Sigurimi i një jete të zakonshme për qytetarët e Kosovës....

18 March, 2015Lexo më shumë

Tërheqja e Islandës duhet të jetë alarm zgjimi për BE-në

Duket se jetohet mirë si popull në ishull! E pra Islanda e tërhoqi sërish aplikimin për anëtarësi në Bashkimin Evropian (BE). Por arsyet e vërteta japin shkas që të gjithë europianët t'i venë gishtin kokës!...

17 March, 2015Lexo më shumë

DOSJA “DOSHI”, TË GJITHË TË HUMBUR

Të gjithë kërkojnë të buzëqeshin të pashqetësuar dhe të shohin përpara, teksa saga dyjavore e Tom Doshit e ka shkundur nga themelet politikën shqiptare. Kërkesa e Doshit për hetim ndërkombëtar, pasqyron qorrsokakun ku ka hyrë çështja e ngritur prej tij. E që mesa rrezikon të marrë me vete edhe fatet e sezonit politik të opozitës....

16 March, 2015Lexo më shumë

Bashkimi Evropian me klimë politike të kontaminuar

Qëkurse ka marrë postin kryeministri i ri grek Cipras Bashkimi Europian nuk po gjen më qetësi. Një kthim ky në kohët, të cilat besohej se i përkisnin një të shkuare të largët. ...

13 March, 2015Lexo më shumë

Qerrja kosovare

Debatet kanë nisur, për temën e krijimit të Dhomave të Specializuara, dhe këtu, ndër ne, gati gjithçka lejohet. Edhe sikur të përdoren argumentet, vlera e të cilave është e barabartë me zero....

12 March, 2015Lexo më shumë

MOS NA I VRISNI PUSHTETARËT!

Disa thonë se padrejtësia tashmë është e pakapërcyeshme, pasi sistemi i drejtësisë, prokurorë e gjykatës, janë të kapur prej të njëjtit pushtet. Afërmendsh, nuk mund të ishte ndryshe. Si zgjidhje, propozohet ardhja në Shqipëri e ndonjë misioni të jashtëm për të vendosur drejtësinë, siç është EULEX në Kosovë p.sh. Por kjo është një zgjidhje naive, që beson tek supremacia etike dhe kulturore e perëndimorëve, të cilët po të vinin tek ne do të na “mësonin” se si bëhet shteti, si bëhet drejtësia etj. ...

11 March, 2015Lexo më shumë

Ringjallja e një kufome politike

Presidenti i Komisionit Evropian, Jenan-Claude Juncker, ka propozuar ngritjen e një ushtrie të përbashkët të Bashkimit Evropian. Me këtë ai me sa duket kërkon të impresionojë Rusinë. Por, kjo me siguri nuk do të arrihet!...

10 March, 2015Lexo më shumë

LIGJËRIMI QË NDËRTOHET MBI VDEKJEN

Qeveria nisi aksionin për të rivendosur në Shqipëri zbatimin e ligjit, duke marrë masa shtrënguese dhe penale për atë pjesë qytetarësh që nuk kishin paguar energjinë, që nuk kishin respektuar territorin, si dhe çliroi fshatin simbol të kanabisit në Shqipëri, Lazaratin. Opozita, në të gjitha këto raste, zgjodhi si kundërvënie vdekjen. ...

9 March, 2015Lexo më shumë

MËKATI I PLANIFIKIMIT!

Në Kosovë, një ministër tha diçka rreth planifikimit familjar që perifrazohet si vijon: “familjet me 300 euro të ardhura në muaj, të mos i bëjnë shtatë fëmijë”. Deklarata shkaktoi një ortek reagimesh që një mjek shqiptaro-francez i përkufizoi si “reaksion i tipit epidermik në nivele të shokut anafilaktik”....

6 March, 2015Lexo më shumë

Kush na ka faj?

Nuk ka më azil për ne, as jashtë vendit, në Evropë, as këtu në Kosovë. Kot e kemi. Do të detyrohemi vetë të dalim prej gjendjes ku kemi ardhë. ...

5 March, 2015Lexo më shumë

Cilët emigrantë i do Gjermania?

Ka një garë ndërkombëtare për punëtorë të kualifikuar. Por shtrohet edhe pyetja se kush duhet të qendrojë jashtë?...

4 March, 2015Lexo më shumë

E vërteta ruse, e pazbardhur

Menjëherë pas vrasjes së Boris Nemcov shteti dhe mediat ruse nisën një fushatë dezinformimi. ...

3 March, 2015Lexo më shumë

Reaksionarët e thjeshtë amerikanë tallin Gjermaninë

Nga disa qarqe të klasës politike amerikane hidhen dyshime mbi aftësitë e Gjermanisë në politikën e jashtme dhe konkretisht ndaj Angela Merkelit si person. ...

2 March, 2015Lexo më shumë

A mund të qeveriset me Kosovën?

Është kjo një pyetje brutale, e rëndë, e mundimshme. Për shumëkë është paradoksale. Nuk do të duhej të bëhej fare. Sepse është e kotë. Së paku në shikim të parë. Megjithatë, duhet shtuar këtu që kjo pyetje nuk ka të bëjë me këtë apo atë përbërje të një Qeverie të Kosovës, me këtë apo atë formulë politike të qeverisjes. Ka të bëjë me thelbin e nocionit të qeverisjes, të udhëheqjes me një shtet....

25 February, 2015Lexo më shumë

Vetëm sunitët mund ta mundin “Shtetin Islamik”

Bombardimet e "koalicionit të të vullnetshmëve" të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara e kanë dobësuar të ashtuquajturin "Shtet Islamik" (IS). Por për ta mundur atë, nevojitet urgjentisht një aleancë arabo-sunite. ...

23 February, 2015Lexo më shumë

Ne jemi një popull! Ne jemi gjermanë!

Gjermania 25 vjet pas rënies së murit - sa janë afruar gjermano-lindorët dhe gjermano-perëndimorët? Kjo është hulumtuar me porosi të qeverisë federale. Konkluzionet nuk të habisin....

20 February, 2015Lexo më shumë

Benjamin Button dhe Shteti i Kosovës

Kur u lind, kur u shpall, shteti i Kosovës, shtatë vjet më parë, ne ishim më të pjekur, më të mençur, më të matur, më të mirë se sa që jemi sot....

19 February, 2015Lexo më shumë

Pavarësia duhet menaxhuar

Kosova ka shumё probleme. Megjithatё kosovarёt kanё arsye qё ta festojnё pёrvjetorin e shtatё tё pavarёsisё....

18 February, 2015Lexo më shumë

Sot nuk është dita të vajtoni!

E di mirë ku qëndrojmë, por sot jam më i fortë se kurdoherë tjetër! E di ku ishim para vitit 1999 dhe ku do të duhej të ishim. E njoh mirë pafuqinë time dhe paaftësinë e tyre për të ndryshuar. I njoh edhe armiqtë e pasluftës. Sot, sot është dita kur unë jam më i fuqishëm sesa i gjithë soji i tyre bashkë....

17 February, 2015Lexo më shumë

Kemi një problem me sigurinë kombëtare

Shqipëria dhe shqiptarët në Shqipëri e në Kosovë kanë një problem të madh të sigurimit kombëtar. Një pjesë e elitave të tyre politike nuk e duan këtë vend dhe janë gati që të gjejnë rastin më të parë që ta zhbëjnë atë. Më vjen ndërmend periudha e viteve ’12, ’13, ’14 të shekullit të shkuar. ...

16 February, 2015Lexo më shumë

Merkel këtu, Merkel atje, Merkel kudo

Kancelarja gjermane është tablo projektimi për kriza nga më të ndryshmet: të politikës së brendshme, evropiane, ushtarake. Kjo flet shumë për anët e forta të saj, por ngërthen edhe rreziqe......

13 February, 2015Lexo më shumë

Dëmet e imazhit të Kosovës

Për të mbërritur këtu ku jemi, është dashtë goxha mund nga të gjitha palët e mundshme, sepse ndryshe nuk do të kishim një shpërthim të këtillë në sheshet e Prishtinës, dhe një ikje të kësisoj nga Kosova....

12 February, 2015Lexo më shumë

Mos ik Kosovë!

Asnjëherë nuk është e tepërt të kujdesesh për imazhin sidomos për atë kombëtar, por kur ky imazh fsheh prapa çoroditjen e një kombi të tërë dhe braktisjen e trojeve të larë me gjakun ende të nxehtë e të pakallur të të parëve, atëherë problemi nuk është aq i thjeshtë sa duket....

10 February, 2015Lexo më shumë

Nga Mynihu në Mynih

Mynihu është vendi i ri i konfrontimit Lindje-Perëndim, edhe pse Rusia nuk ofron ndonjë rend apo model shoqëror tjetër. A ndjek Rusia ndonjë strategji afatgjatë? Apo presidenti rus është situativ dhe spontan, për t'i ardhur më afër qëllimit të tij që ta bëjë Rusinë sërish një fuqi të madhe? Përpjekja për t'u kundëvënë vlerave perëndimore një botë ortodokse ruse duket e sajuar dhe nuk ka fuqi rrezatuese....

9 February, 2015Lexo më shumë

Luftë apo paqe

Angela Merkel dhe François Hollande po ndërmjetësojnë në Kiev dhe Moskë. Ky duket shansi i fundit për të ruajtur paqen në Evropë. ...

6 February, 2015Lexo më shumë

Sundimi i pafuqisë

Ndjenja e pafuqisë e gërryen dhe shkatërron një njeri, një familje, e lëre më një shoqëri. E kjo pikërisht po na ndodhë neve, në Kosovë....

5 February, 2015Lexo më shumë

Sa shanse kanë për azil shtetasit e Kosovës?

Më kotë po harxhojnë e vuajnë për të bërë rrugën e emigrimit, më kot jetojnë në kushte të këqija teksa presin vendimin final dhe humbasin vendin e punës në Kosovë, sepse gjasat që të marrin përgjigje pozitive janë të papërfillshme....

4 February, 2015Lexo më shumë

Shitësja e bajameve

Një realitet i shëmtuar, që rrjedh si një postulat makabër drejt e nga papunësia, e cila është padyshim problemi i problemeve të këtij vendi. Dy prindër në agoni që detyrohen të heqin vajzën nga shkolla për të shitur bajame në rrugë. Dhe jo thjesht në rrugë, por në skëterrë; në errësirën e frikshme të gjërave që për këtë vend ka sjellë gjithë këto vite papunësia, mosshpresa, pabarazia, padrejtësia......

3 February, 2015Lexo më shumë

Sa larg do të shkojë deliranti Alexis Tsipras?

Athina përplaset me Brukselin, madje më shpejt se e priste kryeqendra e Europës. Tani duhet të zhvillohen shpejt strategji kundër këtij zhvillimi, para se Tsipras të fusë në valle të gjithë Europën....

2 February, 2015Lexo më shumë

Mbrojtja prej terrorizmit me ritmin e kërmillit

Takimi i ministrave të Brendshëm dhe të Drejtësisë në Riga e bëri edhe një herë të qartë se mullinjtë e Bashkimit Evropian bluajnë ngadalë, megjithë rritjen e kërcënimit nga terrorizmi islamik. Madje, shumë ngadalë!...

31 January, 2015Lexo më shumë

Rrezikimi i shtetit

Kjo është gjendja reale në Kosovë. E një konflikti të egër politik, i cili në realitet është kërcënimi më i madh për sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës....

29 January, 2015Lexo më shumë

E dënoj politikën!

Kur një popull nëpërkëmbët për kohë të gjatë, kur i shkelet dinjiteti, ka uri, dhe nuk sheh kurrfarë të ardhme në shtetin e tij, atëherë ajo pjesa që nuk ia mësynë, shembull Hungarisë, fatkeqësisht është gjithnjë e gatshme ta shfryjë mllefin, të radikalizohet e manipulohet lehtë....

28 January, 2015Lexo më shumë

Ça ke Albin?

Albin Kurti dje nuk ka sulmuar qeverinë e Kosovës, ai ka sulmuar Albin Kurtin.  Ai nuk di të bëjë llogari. Do t’i duhet kohë të ngrihet dhe t’i bëjë njerëzit të besojnë se rruga drejt pushtetit nuk kalon nga rrëzimi i pushtetit në rrugë, por nga rregulli që pushteti fitohet kur meritohet. Me vota. ...

28 January, 2015Lexo më shumë

Gjashtë mënyra për të dalë në televizor

Si në çdo telenovelë edhe Shqipëria televizive personazhet i ndan në rangje. Personazhet kryesore janë Kryeministri, lideri i opozitës, Kryetari i Kuvendit, pastaj me radhë deputetët, ambasadorët......

26 January, 2015Lexo më shumë

Fetë, profetët, kombet dhe… shqiptarët

“Kombi është i pari, feja vjen e dyta. Nuk është autori, por historia e kombit shqiptar që e thotë këtë gjë; ka shqiptarë që janë myslimanë e ka të tjerë që janë të krishterë, dhe sikur t’u vihej veshi atyre që kanë interpretuar librat e shenjtw, këtyre anëve do shkonte gjaku deri në gju, siç ka ndodhur me kombe të tjera, e kombi shqiptar do të ishte shuar tanimë; dhe që kjo të mos ndodhte, shqiptarët kanë rënë dakord që, krahas besimit, madje përpara besimit (dhe kjo nuk do të thotë ‘kundër besimit’), të mbanin para syve kombin; dhe prandaj, kombi shqiptar ka mbetur gjallë deri më sot”...

25 January, 2015Lexo më shumë

Është shqiptar ai që flet shqip

Kur do ta kuptojmë se sa i madh është rreziku i humbjes së gjuhës për një komb të vogël si yni? Tashmë brezi i dytë i emigrantëve po e humbet identitetin dhe gjuhën. Qindra mijë fëmijë nuk flasin e shkruajnë më shqip....

23 January, 2015Lexo më shumë

Graviteti i historisë

Politika dhe shoqëria kosovare janë nën ndikimin e madh të ‘gravitetit të historisë’. Ne ende nuk i kemi qëruar hesapet si duhet me të kaluarën tonë....

21 January, 2015Lexo më shumë

Në kthetrat e dhunës

Për sa kohë të ekzistojë dhuna ndaj femrave, nuk mund të thuhet se është bërë përparim i dukshëm në rrugën drejt barazisë dhe paqes....

20 January, 2015Lexo më shumë

Siguria ka prioritet

Askush në Europë nuk duhet të hezitojë më t’ua japë të dhënat autoriteteve të sigurisë,  për të kapur terroristët në kohë. Autoritetet kanë nevojë për instrumentet e duhura, ndaj mbrojtja e të dhënave duhet të bëjë një hap mbrapa, megjithëse kjo të dhemb....

19 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper
  • Play Berry Rush