Op-Ed – Page 8 – Lajmi.net

Aktuale

Kush orkestron fushatën shpifëse kundër Hashim Thaçit?

Një fushatë mediatike dhe rrjetesh sociale e bazuar në mashtrime, manipulime dhe falsifikime është orkestruar kohët e fundit kundër Hashim Thaçit, në prag të kandidimit të tij për President i Kosovës. Qëllimi i kësaj fushate, mënyra e organizimit të saj, rrugët dhe format që po ndiqen deri edhe stili dhe gjuha e përdorur dëshmojnë qartësisht se kemi të bëjmë me një organizim të bërë nga eminencat e Jugosllavisë dhe dora e zeze e Serbisë....

16 February, 2016Lexo më shumë

Sot pse po ikim?

Dita e dashurisë, 14 shkurti i vitit 1990, për disa intelektual e veprimtar të asaj kohe do të shënonte një ngjarje të rëndësishme....

15 February, 2016Lexo më shumë

Protesta në festa!

Brenda rreth 80 ditësh protestat e opozitës ndaj qeverisjës janë planifikuar të bëhen në dy datë-festat më të mëdha për shqiptarët. Dukuria e përsëritur në data simbolike për një popull është vështirë të konsiderohet si rastësi....

12 February, 2016Lexo më shumë

Çka po na ndodhë kështu?

Qytetari i rëndomtë i këtij vendi, nuk ia ka borxh askujt të zgjohet në mëngjes dhe të bie në gjumë, për çdo ditë të lume, me shqetësimin për fatin e vet, të familjes së tij, të gjithë shtetit të Kosovës....

11 February, 2016Lexo më shumë

Në pritje të përplasjes

Pika e vetme e Rendi të Ditës, në fuqi në politikën kosovare tash e sa muaj është: Në pritje të përplasjes. Fatura e këtij përplasjeje do të vjen në llogarinë e përbashkët politike që quhet shteti i Kosovës....

4 February, 2016Lexo më shumë

Vlerat e munguara

Kosovës po i mungon shumë Presidenti Rugova. Gjithsesi, Kosovës po i mungon shumë vetëvetja, apo Kosova që e kishim si vlerë supreme politike dhe shoqërore dhjetë vjet më parë....

21 January, 2016Lexo më shumë

Tryeza e Rrumbullakët kosovare

Kosovës i duhet shumë më tepër durim, mençuri, maturi, pragmatizëm, se sa që ka tash. Kosovës i duhet patjetër një dialog i pakushtëzuar politik. ...

14 January, 2016Lexo më shumë

Kur e mbështetë për murit Amerikën!

Janë shqiptarët ata që kanë pozitë dhe opozitë antiamerikane. Nuk është Amerika kundër interesave të shqiptarëve. Është Korrupsioni, jo Asociacioni, që e ka sjellë në këtë dergjë shtetin e Kosovës, të çliruar dhe pavarësuar me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. ...

11 January, 2016Lexo më shumë

Rreziku më i madh në politikën kosovare

Mëkëmbja e emëruesit të përbashkët në politikën kosovare, është kusht pa të cilit nuk bën, nëse duam t’i shmangim skenaret e rrezikshme për Kosovën....

8 January, 2016Lexo më shumë

Zgjedhjet në UP – mundësi për të konvergjuar tek qëllimi i përbashkët

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu ka publikuar një opinion të vetin lidhur me zgjedhjet e ardhshme në këtë institucion publik të arsimit të lartë, duke i parë ato si një “shpresë për t’i ndryshuar gjërat me të cilat jemi të pakënaqur”....

6 January, 2016Lexo më shumë

A tallemi dot me “heronjtë” tanë?

Rasti i humorit të zi me komandantët vrasës të UÇK-së na kujton pikërisht këtë difekt, këtë dyfytyrësi, këtë hipokrizi. Natyrisht, këtu askush nuk është i detyruar të bërtasë me të madhe: “Unë jam një stupc”, por të gjithë jemi të obliguar ta pranojmë humorin dhe sarkazmën e tyre, qoftë edhe kur ajo mëton të na vizatojë si vrasës, "çlirimtarët" tanë....

5 January, 2016Lexo më shumë

Media e ndryshuar! Sot të gjithë gazetarë

Preç Zogaj ishte ulur në të vetmen karrige të zyrës, përpara një tavoline të vjetër me makinën e shkrimit që trokiste nën gishtat e tij. Frrok Cupi qëndronte përkulur mbi tavolinën e dytë, që përbënte gjithë objektet e zyrës modeste. ...

5 January, 2016Lexo më shumë

Unifikim në luftën kundër ISIS-it

Sulmet terroriste të 13 nëntorit në Paris, që goditën në zemër të Francës dhe Evropës në tërësi, kanë sjellë kërcënimin terrorist që vjen nga Shteti Islamik (ISIS) në krye të agjendës së politikës së jashtme. Për mua, përgjigjja e sulmeve të tilla nuk mund të jenë mbyllja e dyerve dhe dritareve tona. Ti dorëzohemi mënyrës se si jetojmë, të heqim dorë nga shoqëritë tona të hapura, do të ishte të luajmë në duart e terroristëve....

1 January, 2016Lexo më shumë

Viti 2016 e kërkon angazhimin e të gjithëve për shtetin

Fundi i vitit është koha kur krijojmë distancë nga gjërat rreth nesh, për t’i shikuar nga një perspektivë tjetër, për të krahasuar të sotmen me atë ku ishim, por edhe me atë ku duam të jemi. ...

31 December, 2015Lexo më shumë

“Gjurmët” e Prishtinës në Tiranë!

Tirana priti dje një copë Prishtinë! Një Prishtinë “të vjetër” huazuar nga vitet ’80 – të dhe një Prishtinë të re, ajo që është sot. Një miksim sharmi, tendence, shprese dhe qytetarie që për fatin tonë të keq, Tirana e ka humbur ose mbase s’e ka pasur kurrë....

31 December, 2015Lexo më shumë

Kush është përgjegjës për Kosovën?

Për herë të parë erdha në Kosovë në vitin 2001, më kujtohet shumë mirë atë që pashë. Kosova ishte plot me të huaj - ndërkombëtarë" – të cilët nën Rezolutën e KS të OKB-së 1244 ishin përgjegjës për drejtimin e Kosovës. Dy vjet pas luftës, ishte e qartë se bashkësia ndërkombëtare ka qenë në rolin udhëheqës. Çdo makinë e dytë ishte një 4RUNNER Toyota....

30 December, 2015Lexo më shumë

Libri i rregullave

Respektimi i këtij shteti, i Kushtetutës së Kosovë, i Ligjeve të këtij vendi është e vetmja logjikë që mund të mbajë këtë shtet, këtë vend, këtë shoqëri. ...

30 December, 2015Lexo më shumë

Gëzuar Viti i Ri për Evropën?

Derisa Bashkimi Evropian po përgatitet të hyjë në vitin e ri, ajo po përballet me një stuhi të sfidave politike. Strategjinë që e ka përdorur në të kaluarën – mezi po kalon nëpërmjet një serie të fatkeqësive - që mund të mos jenë të mjaftueshme. ...

29 December, 2015Lexo më shumë

Vetëm Arabia Saudite mund të mposhtë Shtetin Islamik

Sulmet e fundit terroriste në Paris dhe San Bernardino tregojnë që Shteti Islamik ka arritur një shtrirje globale. Bota po ndihet disi e terrorizuar nga sipërfaqja e madhe, ku Lindja e Mesme është bërë një vend me rekrutues(marrës), trajnues nga terroristët që ushtrojnë akte vrasëse rreth botës....

28 December, 2015Lexo më shumë

Në LDK duhet të ndodhë Katarsisi

Secila parti politike në Kosovë, është mirë që të nisë pastrimin e oborrin e saj. Meqë Lidhja Demokratike e Kosovës është partia më e vjetër në Kosovë dhe themeltarja e demokracisë në botën shqiptare, atëherë i takon asaj që të jetë nismëtare e pastrimimit, më saktë katarsisit që herët a vonë do të ndodhë....

26 December, 2015Lexo më shumë

Rënia e sistemit

Në politikën kosovare, ka rënë sistemi politik, legal, moral, cilidoqoftë ai. Ky sistem nënkupton që pa tolerancë dhe pa dialog, nuk ka demokraci, dhe që pa rend dhe ligj, nuk ka shtet....

24 December, 2015Lexo më shumë

Si lulëzoi Martin Shkreli, ujku i ri i Wall Street

Mendoni për një moment rastin e çuditshëm të Martin Shkrelit, ish-menaxherin 32-vjeçar të një fondi, i cili u arrestua nga Byroja Federale e Hetimeve në apartamentin e tij në Manhatan para agimit të 17 dhjetorit, ku ngarkohej me akuza për mashtrim të disa letrave me vlerë. ...

21 December, 2015Lexo më shumë

Ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor – Karrotë apo Shkop?

Rusia e Vladimir Putin është padyshim një elefant që askush nuk dëshiron të flasë për të në kontekstin e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ende me siguri në Ballkan ajo luan rol vendimtar në sjelljen e Serbisë ndaj fqinjëve të saj. ...

18 December, 2015Lexo më shumë

Greqia nuk e do emrin e Maqedonisë – Kemi ide për një të ri

Gjatë 24 viteve të gjata, ekzistenca e Republikës së Maqedonisë thjesht ka zemëruar grekët të cilët pretendojnë se emri i fqinjit të saj është vjedhur nga krahina greke që kufizohet në jug me Maqedoninë. ...

17 December, 2015Lexo më shumë

Dyfytyrësi për të pafytyrët!

Derisa të mos merr fund pafytyrësia e oligarkëve të Kosovës, dyfytyrësia do të jetë “shpërblimi” i vetëm që do të marrin shtetasit e saj nga byrokratët e Bashkimit Evropian! ...

17 December, 2015Lexo më shumë

Terapia: Pesë minuta dëshpërim, pastaj vazhdojmë tutje

Këta që jemi këtu në Kosovë dhe ata që janë atje në BE, në Bruksel, nuk kemi ç’të bëjmë tjetër pos të mirremi vesh që të mbërrijmë aty ku duhet: Evropa të jetë më pranë Kosovës, ashtuqë Kosova të afrohet më shumë kah Evropa. ...

16 December, 2015Lexo më shumë

‘Era’ e një lufte që nuk ka çfarë të sjellë

Rreth 13 mijë e 500 burra e gra u vranë në luftën e Kosovës, 24 për qind e të cilëve ishin luftëtarë të armatosur, ndërsa pjesa tjetër civilë. Këto janë shifrat zyrtare, që shumëkush i di, por që mediet i publikuan edhe njëherë këtë fundviti. ...

16 December, 2015Lexo më shumë

Dështimi i politikes kosovare në procesin e liberalizimit të vizave

Politika kosovare sot ka marrë një lajm jo të mirë rreth procesit të liberalizimit të vizave. Këshilli i Bashkimit Europian duke parë zhvillimet e fundit ne Kosovë, e kryesisht ato të Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur që liberalizimi i vizave të mos bëhet për Kosovën edhe për një kohë të pacaktuar. ...

15 December, 2015Lexo më shumë

Farid Zakaria i pergjigjet Donald Trampit: Pse sot unë jam një mysliman!

Pasojat e retorikës së tij e kanë helmuar tashmë atmosferën. Myslimanët e amerikës janë më të frikësuar dhe do të izolohen më shumë. Komuniteti në tërësi do i njohë më pak dhe do t’u besojë më pak. Do të nisë një spirale segregimi. Tragjedia është se, ndryshe nga sa ndodh në Europë, myslimanët në SHBA janë të mirëasimiluar. Më kujtohet një bisedë me një imigrant maroken në Norvegji, vitin e kaluar, i cili kishte një vëlla në Nju Jork. E pyeta se ku dallonin eksperiencat e tyre. Ai mu përgjigj: “Këtu, unë do të jem gjithmonë mysliman, ose maroken, por im vëlla është tashmë amerikan”....

11 December, 2015Lexo më shumë

Militantët islamikë, krimi i organizuar dhe diaspora e Ballkanit në Evropë

Në dritën e sulmeve terroriste në Paris që ndodhën më 13 nëntor, vendet e Evropës kanë rritur dukshëm masat e sigurisë dhe janë në gjendje gatishmërie për sulme tjera. ...

10 December, 2015Lexo më shumë

Përnjëmend: Jemi Një

Nuk ka pasë kurrë mundësi më të mëdha të bashkëpunimit në mes Kosovës dhe Shqipërisë. Po ndodhë bashkëpunimi, ama në shfaqjen e një veçorie thuaja identike politike në Kosovë dhe në Shqipëri....

9 December, 2015Lexo më shumë

Zonat zhvillimore për refugjatët sirianë

Kriza e refugjatëve sirianë është duke e ballafaquar Bashkimin Evropian me një dilemë akute. Evropa ka një përgjegjësi historike për të ndihmuar viktimat e luftës dhe dhunës, dhe politikanët e përgjegjshëm e pranojnë se është çnjerëzore pengimi i hyrjes së njerëzve që po ikin për të shpëtuar jetën e tyre....

9 December, 2015Lexo më shumë

Revolucionin e ri të Haxhi Qamilit, nuk e kryen dot neohaxhiqamilistët e sotëm

Pse duhej që në historinë shqiptare të drejtuar nga injoranca dhe krimi, të shtohej edhe një "revolucion" qesharak, qe u nis të bëhëj nga një grusht njërëzish të paditur, që ishin shtyrë që, me anë të një trazire të madhe, të shpëtonin nga drejtësia një grup hajdutësh të Partisë Demokratike?...

8 December, 2015Lexo më shumë

Mark Zuckerberg dhe rritja e filantrokapitalizmit

Deklarata e Mark Zuckerberg dhe gruas së tij, Priscilla Chan, që gjatë jetëve të tyre ata do ti dhurojnë për shkaqe bamirësie 99% të aksioneve të Facebook-ut, e që e kanë vlerën prej 45 miliardë dollarëve, ka marrë shumë komente pozitive....

4 December, 2015Lexo më shumë

Letra e gazetarit që humbi vajzën në Paris: Ja pse nuk shkova në homazhet shtetërore!

Vajza ime vdiq në Teatrin Bataclan në 13 nëntor. Ishte vetëm 17-vjeçe. Unë nuk shkova në ceremoninë zyrtare të përkujtimit të viktimave, që u mbajt në mëngjesin e 27 nëntorit në “Les Invalides”, pasi besoj se shteti dhe udhëheqësit e tij, kanë një përgjegjësi të madhe për atë që ndodhi....

4 December, 2015Lexo më shumë

Çka të bëjmë me vetveten?

Amerika është me ju, por së pari, ju duhet të jeni me vetveten, dhe t’i përmbushni të gjitha obligimet që ju takojnë si një shtet demokratik, evropian dhe perëndimor. Kjo është porosia kryesore e Sekretarit Kerry....

3 December, 2015Lexo më shumë

Çmimi i duhur për ruajtjen e klimës tonë

Kur udhëheqësit botëror të mblidhen këtë javë në Paris për Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, detyra e tyre do të jetë arritja e një marrëveshjeje globale për reduktimin e emetimit të gazrave të dëmshme....

1 December, 2015Lexo më shumë

Nuk mund ta kuptoni ISIS-in nëse nuk e dini historinë e vehabizmit në Arabinë Saudite

Ardhja dramatike e DAESH-it (ISIS) në skenën e Irakut ka tronditur shumë njerëz në Perëndim. Shumë prej tyre kanë qenë të hutuar – dhe të tmerruar – nga dhuna e saj dhe magnetizmi evident për të rinjtë Suni. Por më shumë se kjo, ata kanë gjetur përkrahjen në Arabinë Saudite përballë këtij manifestimi shqetësues dhe të pashpjegueshëm, duke ngritur kështu pyetjen se, ‘A nuk po e kuptojnë sauditët se ISIS edhe ata po i kërcënon?”...

29 November, 2015Lexo më shumë

Kritika e mendjes normale

Shtetasit e Kosovës tutje besojnë që këndejpari mund të jetohet mirë, dhe që normaliteti është synim i gjithë shoqërisë, dhe detyrë e politikanëve të Kosovës....

25 November, 2015Lexo më shumë

Ja ku ka nisur konflikti mes të krishterëve dhe myslimanëve

Një rrëfim i jashtëzakonshëm, një shpjegim i hollësishëm i një beteje, e cila është zhvilluar për më shumë se një mijëvjeçar. ...

25 November, 2015Lexo më shumë

Me gaz lotsjellës nuk bllokohet vetëm shikimi

U kalua muaji që prej se jeta, ajo politike brenda Kuvendit, por edhe ajo në rrugët dhe sheshet e Prishtinës, dominohet nga manifestime të organizuara dhe të udhëhequra nga opozita. ...

24 November, 2015Lexo më shumë

Zhdukja e optimistëve

Çfarë po shohim këto ditë është një tjetër disfatë e optimistëve politikë, të cilët janë gjithnjë e më të paktë, apo, janë një komunitet pa kurfarë të drejtash në Kosovë. ...

19 November, 2015Lexo më shumë

Rritja gjithëpërfshirëse dhe drejtësia globale

Këtë javë, udhëheqësit e G-20 takohen në Antalia të Turqisë, për të diskutuar një listë të gjatë çështjeve të ngutshme, ku më kryesoret në mesin e një sërë sfidash serioze, do të jenë çështjet ekonomike dhe gjeopolitike. G-20, anëtarët e të cilës përbëjnë rreth 85% të ekonomisë botërore, ka një përgjegjësi të rëndësishme për t’iu përgjigjur sfidave që ndikojnë në jetën dhe prosperitetin e miliona njerëzve në mbarë botën. Ky samit nuk mund të rrezikojë duke rënë në vetëkënaqësi dhe mosveprim....

16 November, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan