Op-Ed – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

“Rama nuk ka të drejtë të flasë në emër të Kosovës”

Ish ministri i Jashtëm në kohën e Partisë Demokratike, Besnik Mustafaj shprehet se Edi Rama nuk mund të flasë në emër të Kosovës. Në një shkrim të botuar në gazetën “Panorama” me titull “Pse Rama dëmton interesat e Kosovës?” Mustafaj kujton se të njëjtin qëndrim ai ka pasur edhe në vitin 2005 kur sapo ishte bërë ministër dhe lëshoi një deklaratë e cila shkaktoi shumë debat....

21 October, 2016Lexo më shumë

Berlin 1945, Grozni 2000, Halep 2016

«Pres sa kohësh jeton familja juaj këtu?», e pyeta dikur një njeri në Halep të Sirisë. «Në këtë rrugë apo në Halep?», ma ktheu ai. Para se t’i përgjigjesha unë, ai më tha: «Në këtë rrugë, prej 800 vjetësh. Në Halep, prej 1200 vjetësh». Në bashkësi gjallon shpresa. Shkatërrimi i kësaj është qëllimi i tiranëve dhe vrasësve masivë. Dhe kjo është çfarë po na shfaqin video-xhirimet me dron nga Halepi i rrafshuar....

21 October, 2016Lexo më shumë

Shqipëria ka të drejtë morale, historike e kombëtare, që përjetësisht të flas për Kosovën dhe shqiptarët!

Por në anën tjetër, Shqipëria duhet të respektojë shtetin tonë, dhe institucionet shtetërore të Kosovës, duke mos pretenduar që të luaj rolin paternalist në raport me ne!...

19 October, 2016Lexo më shumë

Tema Kosovë/Shqipëri apo Mendimi avangardist i terrasave të izoluara

Ndërkohë, derisa ne të fillojmë të ndihemi krenarë me Kosovën apo Shqipërinë, terrasat e emisionet do krijojnë kombe të reja, debate të reja dhe tema që s'ekzistojnë....

18 October, 2016Lexo më shumë

Fevziu nuk kërkon falje për fyerjet ndaj Kosovës, por ngrit hipoteza e si do ta “ndajmë” Ismail Qemalin dhe Isa Boletinin

Gazetari dhe analisti i njohur nga Shqipëria, Blendi Fevziu është mundur t’ju përgjigjet kritikave të ashpra që mori në Kosovë pas debatit në “Opinion” ku ai hapur doli kundër shtetit të Kosovës dhe Kombëtares së Kosovës në futboll....

18 October, 2016Lexo më shumë

Letër e hapur ministrit Arban Abrashi dhe Qeverisë së Kosovës

Ministri Abrashi po vazhdon në të njëjtën mënyrë si paraardhësit e tij në qeveritë e mëparshme në shtatëmbëdhjetë vjetët e fundit duke caktuar takime me OJQ-të ku agjenda duket se ështështyrje e vazhdueshme e çfarëdo veprimi të prekshëm dhe të menjëhershëm ku do të përfitonin viktimat femra të luftës së viteve 1998-99. Këto viktima përjetojnë dhimbje shtesë të shkaktuar nga sjellja e paditur dhe mospërfillëse e politikanëve dhe Qeverisë....

14 October, 2016Lexo më shumë

Mësime në rezistencë: Sistemi paralel i arsimit në Kosovë në vitet ‘90

Të dëbuar nga shkollat e mesme dhe të ndarë nga nxënësit serb nëpër shkollat fillore, shqiptarët gjatë viteve të 90-a krijuan një sistem paralel arsimi nëpër shtëpi-shkolla, me mungesë librash dhe pajisjesh të përshtatshme shkollore....

14 October, 2016Lexo më shumë

Nekrologji – Pak fjalë për profesorin tim të ndjerë Masar Stavileci

Masar Stavileci sot nuk i mungon vetëm djalit të vet, për të cilin më ka folur kohët e fundit shumë, edhe për çështjen e banimit të tij në një banesë të përbashkët me të, edhe për banesën e tij me qira, edhe për sinqeritetin e tij, edhe për punën e tij, edhe për kohën e gjumit dhe të zgjimit të tij....

11 October, 2016Lexo më shumë

Trepça si barrë apo si pasuri

Nuk do të habitem, nëse qeveria sërish do të dështojë t’i vendos bazën e një të ardhme më të mirë për Trepçën, duke e shpëtuar nga likuidimi dhe duke ia caktuar pronësinë. ...

4 October, 2016Lexo më shumë

VETERANËT

Rishikimi i listave të veteranëve është në të mirën e shtetit, ish-ushtarëve dhe për vetë imazhin e UÇK-së. Kjo është domosdoshmëri kohe, që ngre dhe mbron vetë imazhin e veteranit. Dhe, njëkohësisht, shmang edhe shfrenimin medial të disa medieve dhe individëve të caktuar, me qëndrim të qartë kundër UÇK-së, që rastet e izoluara të manipulimeve t'i marrin si pretekst për ta sulmuar vetë UÇK-në dhe luftën e saj të pastër çlirimtare....

3 October, 2016Lexo më shumë

Letër e hapur rektorit të Universitetit të Prishtinës, z. Marjan Dema

I nderuar Rektor,  Sot, nuk po ju shkruaj as për rezultatet, as për pikat e dobëta gjatë qeverisjes suaj. E di që një pjesë e tyre janë të trashëguara, disa të tjera të lëna në duart e atyre që kurrë nuk ia deshën të mirën arsimit dhe edukimit cilësor në Kosovë. Megjithatë, loja me fatin […]...

1 October, 2016Lexo më shumë

Ç’pasoja mund të ketë Rusia për Alepon dhe MH17-ën?

Në aspektin e reputacionit, Rusia ka pasur njërën nga javët më të këqija. Shtetet e Bashkuara, të zemëruara se Moska po kryen sulme “barbare” në Alepo, kanë kërcënuar se do të ndalojnë gjithë bashkëpunimin me Kremlinin në çështjen e Sirisë....

1 October, 2016Lexo më shumë

Memoriali

Studentët e rënë për çlirim, liri dhe shtet të Kosovës meritojnë të nderohen edhe përmes ngritjës së memorialit në dedikim të tyre....

28 September, 2016Lexo më shumë

Themelet politike të Kosovës

Si Kosovë, para dhe mbi të gjitha, ne duhet të tregohemi që jemi pjesë e zgjedhjeve të telasheve në këto anë të Evropës, e jo prodhues të problemeve, si në skenën politike vendore, ashtu edhe në atë dimensionin që përkon me stabilitetin rajonal....

28 September, 2016Lexo më shumë

Shqipëria e pistë dhe Ligji i mbetjeve

Është një përplasje logjike mes realitetit dhe të ardhmes që na serviret, që shqiptari i sotëm po tregon se nuk është i gatshëm ta përtypë. Thuaji sa të duash që unë do të sjell “lëndë të parë” për industrinë e riciklimit, sytë e tij do të kthehen menjëherë tek shishet, qeset, kanoçet, gomat e përdorura, fabrikat mostër të çimentos, karkasat e makinave dhe gjithfarë rrangullash të tjera që tranzicioni i solli, por nuk i pastroi kurrë. Pyetja më elementare është sesi një vend që nuk pastron dot plehrat e tij “të kategorisë së dytë”, qenka i gatshëm të pranojë e përpunojë me standarde evropiane plehrat e “kategorisë së parë”?!...

26 September, 2016Lexo më shumë

Hapeni ‘klinikën’ e studentëve, Zoti ju marroftë!

Pse po ua mohoni studimet studentëve? Pse po i shkelni vendimet? Pse po e shkelni ligjin? Ligjin për Bibliotekat? Kur nuk e respektoni ligjin, kë tjetër respektoni ju e nga kush tjetër keni frikë? Nga i Madhi?! Nga ai Lart?! Ju s’njihni njeri. Ju s’njihni as Perëndi. Juve ju duhen njerëz të tjerë. Neve na duhet tjetër Perëndi. “Një që të na kapë, të na kapë e të na tundë, të na tundë e të na shkundë”, tekave tuaja t’u japë fund! Nëse ju kanë ikur mendtë, tubojini dhentë (këshillat e Rektoratit e Senatin, këshillat e ministrave e të dy bibliotekave e kë jo tjetër) e hapeni BQU-në! Hapeni më, Zoti ju marroftë! ...

25 September, 2016Lexo më shumë

Ekzistenca e Bosnjë-Hercegovinës, varet nga referendumi i së dielës

Shkaktar i fillimit të luftës së parë botërore ishte një serb, Gavrilo Princip i cili me datën 28 qershor 1914, bëri atentatin e famshëm ndaj trashigimtarit së Dinastisë Asburge duke përplasur në një luftë të përgjakshme superfuqitë e asaj kohe. ...

24 September, 2016Lexo më shumë

Demarkacioni nuk është problem mes Kosovës dhe Malit të Zi, por mes Qeverisë së Kosovës dhe popullit

Situata e krijuar nga marrëveshja e gabuar e Qeverisë së Kosovës nuk është rezultat i luftës partiake për pushtet, siç pretendon Ibrahim Kelmendi. Por, rezultat i një politike qeveritare të “kapur” dhe të “shantazhuar” në shumë sfera. Meqenëse ma kërkoi përgjigjen se si e shoh daljen nga ky ngërç po i përgjigjem Ibrahim Kelmendit shkurt: Hedhja e marrëveshjes nga ana e Kuvendit të Kosovës do t’i hapë rrugë gjetjes së një zgjidhjeje qoftë në negociata të reja me Malin e Zi, qoftë përmes një vendimi të Gjykatës për arbitrazh ndërkombëtar....

23 September, 2016Lexo më shumë

Letargjia e Europës

Sidoqoftë, largimi i Cameroon mbase qytetarëve britanik, nuk ju bën as përshtypjen më të vogël. Nga e gjithë kjo situatë, do të mbaj mend gjatë kohë një fjali, që tha një deputet britanik i cili deklaroi: Sot dha dorëheqjen njeriu i cili i siguroi këtij populli mijëra vende të reja pune. Mbase ky nuk qe momenti i duhur për t’u larguar. Por, gjithsesi është largim me nderë, drejtë harkut të triumfit. ...

22 September, 2016Lexo më shumë

Të gjitha udhët çojnë në qorrsokak

Në Bruksel, Washington dhe gjetiu në Perëndim mbizotëron bindja që kosovarët s’janë në gjendje t’i përgjigjen sprovave kryesore me të cilat përballet shteti i tyre....

21 September, 2016Lexo më shumë

Mos e prekni kishën në kampusin e UP-së!

Kisha e papërfunduar ortodokse në kampusin e Universitetit të Prishtinës dhe fati i këtij objekti zgjojnë interesim të madh në shoqërinë kosovare. Pothuaj secili e ka një version të veten se si duhet vepruar me kishën, të gjitha këto propozime me karakter të intervenimit fizik, nga rrënimi e deri te shndërrimi i saj në hapësirë muzeale. Qëllimi i këtij shkrimi është të argumentojë qasjen e mosndërhyrjes fizike në objektin e kishës dhe shkon përtej argumenteve pronësore e të dokumentacionit ligjor (leja e ndërtimit), për ç’gjë ekziston një kontest gjyqësor në zhvillim e sipër....

16 September, 2016Lexo më shumë

Lojërat pa kufi të politikës kosovare

Nuk ka mbetë gjë prej normalitetit apo të së zakonshmes në politikën kosovare. Janë kaluar dhe prishur të gjithë kufinjtë e mundshëm që definojnë territorin e një politike të qëndrueshme në një shtet. ...

15 September, 2016Lexo më shumë

Nga lavdia e Francës, te ferri i trukimeve!

Rroftë UEFA, poshtë UEFA! Kjo thirrje u shkon për shtat shefave të futbollit, sidomos presidentit Duka. Prej vitesh, na kishin mësuar me iluzionin se UEFA është perëndia e vërtetë e futbollit dhe, nëse topi ka zemër, ajo pulson vetëm në zyrat e tyre dhe askund tjetër. Por, futbolli është loja me lumturinë më të pasigurt, me dashuri që transplantohen sipas… votës....

13 September, 2016Lexo më shumë

Dy shekuj apo dy vjet nga Konferenca e Berlinit?

Në Ballkanin perëndimor në muajtë e fundit, janë mëkëmbur qëndrimet politike të cilat llogariteshin të tejkaluara një herë e përgjithmonë....

9 September, 2016Lexo më shumë

Për bolshevikët e Vetëvendosjes

Shkruan: Berat Buzhala Ka shumë shtete në botë, të parat qe po me bijnë ndërmend janë Iraku dhe Venezuela, që gjenden përpara një kolapsi ekonomik dhe shoqëror, ani pse jetojnë përmbi pasuri të pafundme natyrore. Në anën tjetër ka të tjera shtete dhe të tjera kombe ekonomia e te cilave lulëzon, ani pse janë jashtëzakonisht […]...

8 September, 2016Lexo më shumë

Zhbërja e politikës

Ne sot realisht, në Kosovë, jemi pa politikë të mirëfilltë, sepse politika, mbi të gjitha është institucion apo mekanizëm vendimmarrës, është burim i stabilitetit, është busollë orientimi e një shoqërie....

2 September, 2016Lexo më shumë

Profeti Isaia, Gjon Pagëzori, Marc Weller dhe Uti Possidetis me Malin e Zi

Mbrëmë, krejt vonë, e lexova punimin e profesorit të respektuar të Qendrës Lauterpach në Cambrdige, Marc Weller, i cili fund e krye flet për vlefshmërinë absolute të Marrëveshjes për demarakcion me Malin e Zi të gushtit 2015....

1 September, 2016Lexo më shumë

Kultura politike e “stupcit”

Shkruan: Lulzim Peci Dështimi i votimit te demarkacionit me Malin e Zi nuk është asgjë me tepër pos një epilog i kulturës politike te “stupcit” te partive politike te Kosovës. Kjo, para se gjithash, është dështim i te gjitha koalicioneve qeveritare pas pavarësisë se Kosovës, qe vazhdojnë ta trajtojnë veten si “stupc te numrave” dhe […]...

1 September, 2016Lexo më shumë

Këto janë armët jugosllave të Vetëvendosje!-s

Kjo parti, prej sot, nuk i përfaqëson ato vlera që mendoj se i kam: duke mbajtur armë për të kryer krime e fshehur dorën e duke i thirrur qytetarët në një protestë që mund të ndytët. Prandaj, prej sot, edhe më tutje vazhdoj të mbetem apartiak....

30 August, 2016Lexo më shumë

Teza folklorike e pajtimit të serbëve me shqiptarët

Diplomacia serbe është tepër e varfër në veprimin dhe në konceptet e saj për përmirësimin real të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Shqipërisë. Kjo dëshmohet nga përsëritja e dy-tri tezave kryesore konceptuale, të cilat kalojnë nga një qeveri serbe te tjetra dhe nuk kanë efekt real në marrëdhëniet midis dy shteteve. Një ndër to është edhe teza e pajtimit të serbëve me shqiptarët, të cilën me kujdes të lartë propagandistik e ka vendosur në platformën e tij publike të marrëdhënieve me Shqipërinë kryeministri serb Aleksandër Vuçiç. Në çdo prag takimesh në nivel të lartë midis dy shteteve apo në prag të samiteve rajonale të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të organizuara nga shtetet e Bashkimit Europian, kryeministri serb parashtron tezën e pajtimit midis serbëve dhe shqiptarëve. Kështu veproi edhe në 16 gusht,...

30 August, 2016Lexo më shumë

Morali i deputetëve kosovarë

Përtej diskutimeve të shumta, shpërthimi në sipërfaqe i klaneve dikur të fshehta, simbioza në mes krimit të organizuar dhe korrupsionit me politikën kanë ngritur mjaftë pikëpyetje mbi sistemin politik që Kosova ka  ndërtuar që nga periudha e pasluftës....

30 August, 2016Lexo më shumë

Rrëfimi i të vdekurve

Ky është krye-tmerri i Çernobilit. I dimë të gjitha për të, dhe në fund del që kurrgjë nuk dimë. Këtë na e thotë Svetlana Alexievich, fituesja e Çmimit Nobel për Letërsi, në librin e saj “Lutja e Çernobilit”. Njëlloj përshkruhet tash e shtatëdhjetë e më shumë vjet historia e Auschwitz-it.   ...

28 August, 2016Lexo më shumë

Prej polarizimit kah paraliza e plotë

  Jemi dëshmitarë të një shpërputhjeje me përmasa shqetësuese, të gjendjes reale në Kosovë dhe të orientimit bazik të politikës kosovare....

24 August, 2016Lexo më shumë

Ikja e kolosit

Po mbushet një javë që kur folklori shqiptar humbi njërin nga zërat më unikat të tij....

22 August, 2016Lexo më shumë

Milot Rashica, Kosova dhe Shqipëria…

Nga Blendi Fevziu për protalin "Opinion"Milot Rashica, një futbollist i ri dhe i talentuar ka marrë një vendim personal, por vendimi i tij ka turbulluar më shumë se sa vetëm botën sportive. Sulmuesi që u vesh pak kohë më parë Kuq e Zi, por që nuk ishte pjesë e ekipit që udhëtoi në Francë në finalet e Europianit, i është përgjigjur ftesës së vendit të lindjes. ...

19 August, 2016Lexo më shumë

Pavarësia e Kosovës nga Shqipëria

Kosova ka patur dhe ka dy pengesa për të qenë plotësisht e pavarur: njëra është politike dhe tjetra kulturore....

19 August, 2016Lexo më shumë

USA, Joe Biden dhe Ne

Shkruan: Nezir Kraki Për rëndësinë e lidhjeve dhe miqësisë që shqiptarët duhet ta kenë me Amerikën, as që ka nevojë të diskutohet: thjesht, është oksigjeni ynë, arma jonë, mburoja dhe siguria jonë, ajo që na bënë të ndihemi të mbrojtur në Ballkanin e lëvizshem, të rethuar nga popuj që s’na duan. E ne sot ndihemi […]...

18 August, 2016Lexo më shumë

Biden nuk do të lë shenjë

Është mashtrim të besohet, ndër ne, që fjalët dhe porositë e Zëvëndës-Presidentit Joseph Biden, do të ndryshojnë drejtimin e gabuar që ka marrë politika kosovare....

18 August, 2016Lexo më shumë

Mesazhet e vizitës së zëvendëspresidentittë SHBA-ve, Joe Biden në Kosovë

Mesazhi kryesor i vizitës së sotme të zëvendëspresidentit Joe Biden në Republikën e Kosovës është se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të përkrahin Kosovën në zhvillimin e një demokracie të qëndrushme. SHBA do të vazhdoj të përkrah Kosovën në proceset e integrimit në organizatat ndërkombëtare. Kosova nuk ka mik më të madh se SHBA. Suksesi i Kosovës, sipas zëvendëspresidentit Biden është në interes thelbësor të SHBA-ve, andaj SHBA-të do të përkushtohet në përkrahjen e Kosovës tani dhe në të ardhmen, varësisht nga aftësitë e Kosovës që të përballet me reforma të rëndësishme dhe të domosdoshme. Korrupcioni është kancer dhe kjo e vret prosperitetin e Kosovës. Qeveria duhe të jetë llogaridhënëse ndaj qytetarëve të saj, - potencoi me të drejtëz.Biden...

17 August, 2016Lexo më shumë

Skënder Çeku, gjenerali i përkushtuar i UÇK-së

Por, një ditë Skenda vendosi të marrë edhe një detyrë edhe më të rëndësishme, edhe më fisnike; për t’u kthyer në Kosovë e për të luftuar krahas djemve dhe vajzave të tjerë të UÇK-së. Tashmë dihet roli dhe kontributi i tij i pazëvendësueshëm në betejat e Loxhës. Vetë fakti se ai është gjeneral i luftës, tregon se ai ka luajtur një rol të jashtëzakonshëm edhe në Loxhë, duke qenë drejtues i operacioneve dhe shembull për bashkëluftëtarët....

17 August, 2016Lexo më shumë

Nëse Sadiku apo Hysaj, iknin me Kosovën?

Por brenda këtij debati ka dhe pak racizëm, që ka të bëjë, me një lloj antikosovarizmi që egziston në Shqipëri, një formë e racizmit shqiptar. Së fundmi e njëjta gjë po shfaqet dhe në Kosovë ndaj shqiptarëve të Shqipërisë. Të sjellurit si shoqëri superiore ndaj njëra tjetrës ato rrezikojnë të forcojnë këtë frymë ndasie, dhe po u ngjajmë disi atyre qyteteve provincialë të Shqipërisë, që përmenda më lart, ku një qytet ishte qendra, e qyteti dhe tjetri, qytet sekondar dhe kur bëheshin derbi, digjej qytetari....

16 August, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball