Op-Ed – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

Kryelajmi i politikës kosovare

Në Kosovën e fillimit të këtij viti, po ballafaqohemi me një shpërputhje, gjithnjë e më të madhe, në mes të kërkesave të qytetarëve dhe ofertës së politikës kosovare....

11 January, 2018Lexo më shumë

Dardan Gashi: Referendum për Demarkacionin, Kushtetuta e lejon nga viti 2008!

Thuhet se kur Toma Akuini (1225-1274) një murg, teolog e reformator mesjatar i Kishës Katolike kishte filluar karrierën e tij prej murgu i kishte rastisur të marrë pjesë në një darkë mes murgjëve më të vjetër, të gjithë teolog të rryer....

10 January, 2018Lexo më shumë

RRËFIMI IM PËR KRIZËN NË VETËVENDOSJE!

Për 12 vite rresht, figura më e popullarizuar midis nesh ka qenë Albini. Pas fitores së parë në Prishtinë, kam kontribuar me mish e shpirt që Shpendi të mos e tejkalojë atë....

6 January, 2018Lexo më shumë

Shteti rentier dhe dashuria ndaj Gjykatës Speciale

Kosova posedon sot nivelin më të lartë, të panevojshëm, të padobishëm dhe të kritikuar nga Bashkimi Evropian në krahasim me rajonin të të punësuarve në administratën shtetërore....

4 January, 2018Lexo më shumë

Si të ndryshohet Kuvendi i Kosovës?

Kuvendi i Kosovës është vend ku bëhet fushatë e vazhdueshme parazgjedhore, ku përdoren të gjitha mjetet e mundshme për të pamundësuar funksionimin e politikës. ...

4 January, 2018Lexo më shumë

Dilema bolshevike e Vetëvendosjes

Çfarë është duke ndodhur në partinë Vetëvendosja? Në shumësinë e interpretimeve, që zakonisht shpërthejnë në kohërat e grindjeve e përçarjeve, dy janë interpretimet më të rëndësishme....

3 January, 2018Lexo më shumë

Hashim, Kadri, Ramush, Ligji për gjykatën speciale duhet PLOTËSUAR e jo shfuqizuar

Ndalni synimet për shfuqizim të ligjit për gjykatën speciale dhe së bashku me LDK dhe VV plotësojeni ligjin në fjalë e mos lejoni amnistimin e Serbisë për krimet e luftës. Me këtë akt të përbashkët të të gjithë juve për drejtësi për të gjithë, me ju do të jenë që të gjithë qytetarët shqiptarë të Kosovës, dhe BE e SHBA do të ndalnin kërcënimet për izolim, sepse krimet e luftës nga Serbia askush nuk ka të drejtë që t’i falë, as drejtësia ndërkombëtare e as ajo vendore. ...

30 December, 2017Lexo më shumë

2018, viti i dhjetëvjetorit të parë të shtetësisë së Republikës së Kosovës

Jemi në prag të festës së fundvitit dhe të gjithë mirëpresim momentin që të mblidhemi në familjet tona, me miqtë më të mirë për të ngritur nga një dolli. Unë dua që ju t’i mbushni gotat tuaja, duke uruar për më shumë mbarësi në vitin që po vjen....

29 December, 2017Lexo më shumë

Dua apo s’dua unë!

Reflektim për votimin e Shqipërisë në asamblenë e përgjithshme të OKB-së dhe dëmi që iu bë raporteve me Amerikën dhe miqësinë tonë të vjetër me popullin hebre.  ...

28 December, 2017Lexo më shumë

“Karta Ruse” në dialogun e Brukselit

Në fund të këtij viti vitit, Presidenti i Serbisë Vuçiq i është kthyer, natyrisht, nga një drejtim tjetër, lojës me trenin lara-lara të janarit. ...

28 December, 2017Lexo më shumë

Të mjerët

Qytetarët e Republikës së Kosovës e dinë se kush ka kryer krime dhe kush ka luftuar për liri. Këtë të vërtetë e dinë edhe ky grup njerëzish të infektuar me urrejtje të përkohshme. Prandaj, nuk është vonë për askënd, që të filloj të ushqej ndjenjën e respektit për çlirimtarët tonë, qofshin ata të vdekur apo të gjallë. Pak mirësi në shpirtin e secilit nga ne, në vend të urrejtjes në ketë fund vit, na duhet me shumë se gjithçka tjetër...

27 December, 2017Lexo më shumë

Berisha, Meta, Thaçi e Haradinaj po përpiqen ta largojnë Amerikën nga Shqipëria dhe Kosova

Ka një situatë të papërgjegjshme në raport me interesat e SHBA në Shqipëri dhe Kosovë, që po tentojnë të hidhen në erë nga politikanë sharlatanë dhe një situatë tjetër të SHBA me botën, ku të njëtën politikanë sharlatanë po tentojnë të bëjnë vendin qesharak. Sali Berisha me enturazhin e vet në Shqipëri dhe Hashim Thaci me Ramush Haradinaj në Kosovë, kanë dal publikisht hapur kundër asaj që vet SHBA e ka konsideruar interes strategjik të SHBA në Shqipëri dhe Kosovë....

23 December, 2017Lexo më shumë

Trump – Orfeu në DC

Nëse vazhdohet kështu Donald Trump do të përjetësohet si presidenti më i pa pushtet në historinë e presidentëve të SHBA-ve. Administrata e tij u përngjanë atyre gardianëve të psikiatrisë, të cilët, detyrën kryesore kanë që ta parandalojnë të çmendurin mos ikë nga qelia – kështu së paku e përshkruajnë ekspertët europianë konfliktin e Trump-it me administratën e tij....

22 December, 2017Lexo më shumë

Fati final i Qeverisë

E ardhmja e Qeverisë së Kryeministrit Haradinaj është në varëshmëri të drejtpërdrejtë të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, gjatë vitit 2018. ...

21 December, 2017Lexo më shumë

SFIDAT HISTORIKE TË ZGJEDHJEVE TË 24 DHJETORIT NË PRESHEVË

Komuna e Preshevës me mbi 90 % Shqiptare për shkak të politikave diskriminuese të qeverisë serbe po ballafaqohet me shkallë rekorde të papunësisë dhe me probleme jetësore ekzistenciale....

19 December, 2017Lexo më shumë

Jerusalemi dhe pasojat e logjikës së Trumpit

Kanë kaluar 50 vjet që nga Lufta e Gjashtë Ditëve – konfliktit të qershorit 1967 që, më shumë se çdo ngjarje tjetër, vijon të përkufizojë rrugën pa krye mes Izraelit dhe Palestinës. Pasi luftimet u ndërprenë, Izraeli kontrolloi Bregun Perëndimor, Gazën dhe Jerusalemin, përveç Gadishullit të Sinait dhe Lartësive Golan....

16 December, 2017Lexo më shumë

Tymi i bardhë i Albin Kurtit

Nëse Albin Kurti vërtet është ashtu intelektual siç e besojnë simpatizuesit e tij, atëherë ai vepron me urti: tërhiqet nga kandidimi për kryetar partie dhe shpëton vetën dhe le të fortë Vetëvendosjen!...

12 December, 2017Lexo më shumë

Albin Kurti në burgun e idolatrisë

Ndërsa Albin Kurti ka kapërcyer për të kush e di të satën herë derën e rëndë të një burgosjeje politike, të gjitha mediat shqipfolëse në Kosovë po ziejnë për përçarjen e madhe të partisë që ai ka themeluar, udhëhequr, frymëzuar dhe ngjizur sipas bindjeve të veta....

12 December, 2017Lexo më shumë

Për disa “raport bërës”, “hulumtues”  dhe për disa “de-radikalizues”

 Ky shkrim është kryesisht në vetën e parë dhe nga përvoja personale. Po u drejtohem atyre që sot bëjnë “raporte”, “hulumtime” e përfitojnë nga programet për “de-radikalizim” ani pse një kohë ishin në taborin e kundërt- në atë të përhapjes së ideve kriminale të vahabizmit, apo në petkun e shoqërisë civile- të justifikimit të vahabistëve. Ka shumë probleme, por duket që tënjëjtit njerëz presin për ti “hulumtuar” të gjitha, në mënyrësipërfaqësore e qesharake, por veçse kurdo që paraqiten donacione e fonde të majme, e në këtë formë nuk fiton vendi ynë asgjë dhe as populli ynë....

9 December, 2017Lexo më shumë

Globalizimi i pakënaqësisë

Shkruan: Joseph E. Stiglitz ...

9 December, 2017Lexo më shumë

“Drejtësia e shallterit,” të jetosh në një shtet ku çdo ditë duhesh me vërtetu që je i pafajshëm edhe që je gjallë!

Çdo ditë pune në Pallatin e “Drejtësisë” në ora 14:00 mblidhen me dhjetëra qytetarë të cilët presin të marrin një copë letre ku – në pak rreshta dhe me shumë gabime drejtshkrimore – vërtetohet “pafajësia” e tyre....

6 December, 2017Lexo më shumë

Broçkullat e Bulliqit e të Grudës me shokë

Nëse vijëzimi i kufirit sipas modalit të zonave kadastrale të komunave, të cilat e bëjnë shtetin e Kosovës të përcaktuar me marrëveshjen e Kumanovës dhe Planit të Ahtisarit, krejt kjo vihet në pikëpyetje apo në rinegocim në bazë të asaj që po kërkon Bulliqi me shokë, çfarë do të ndodhë nga ai pozicion i ri i Kosovës në kufirin me Serbinë....

6 December, 2017Lexo më shumë

Opinion i profesorit Marc Weller, lidhur me vlefshmërinë e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi

Nëpërmjet një e-maili, Qeveria e kaluar e Kosovës kishte shpërndarë (31.08.2016) një opinion ligjor të profesorit të së drejtës ndërkombëtare dhe të studimeve kushtetuese ndërkombëtare, Marc Weller....

5 December, 2017Lexo më shumë

Tri fjali për Një konfuzion

E kemi bërë zakon, në politikë, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri që të luajmë me nocione të mëdha politike. Kështu ishte edhe në Mbledhjen e dy Qeverive në Korçë. ...

29 November, 2017Lexo më shumë

Letër emnakut të Kujtim (Shalës), Kujtim (Gashit)

Duke ia përmendur Kujtimit disa punëra të Kujtimit....

27 November, 2017Lexo më shumë

Mohimi i drejtësisë

Historia e ri-shpjeguar, e pa ndikuar nga drejtësia e Hagës, e kontekstualizuar në rrethanat aktuale politike rajonale, mbetet tutje faktor shumë i rëndësishëm i politikës aktuale në Beograd dhe në rajon....

23 November, 2017Lexo më shumë

Drejtësi për Demokracinë!

Gjatë votimit në Prishtinë dhe Prizren paskan ndodhur aksione ilegale ose brenda zonës gri që janë subverzion i drejtpërdrejtë i procesit të barabartë, të drejtë dhe transparent të votimit. Për këtë si duket s’ka dilemë më. KQZ dhe prokuroritë e qyteteve përkatëse duhet të formojnë një Task Force që sqaron këtë punë shpejtë dhe shpëton kredibilitetin e shtetit në organizimin korrekt të zgjedhjeve....

21 November, 2017Lexo më shumë

Dy fjalë për studentin e Stanfordit dhe lidershipin e Lutfi Hazirit

Gjilani nuk është tokë pa zot dhe nuk është vend për tallje e sharje. Gjilani mirëpret miq e mysafirë, por assesi nuk duron abuzim e përçmim ndaj njerëzve të vet. Lutfi Hazirin e ka bërë Gjilani lider të vetin dhe të gjithë Kosovës. Këtë e ka bërë me votë të lirë, me zgjedhje, pa përbuzje e pa përçmim ndaj askujt. Këtë Gjilani e ka bërë sa herë që në listën zgjedhore e ka pasur Lutfi Hazirin....

17 November, 2017Lexo më shumë

Tri fjalë që ‘kallën’ Ballkanin

Është shumë e qartë kush synon dhe kush mundet me i sjell probleme të mëdha Balkanit, apo stabilizimit afatgjatë të kësaj pjese të Evropës....

16 November, 2017Lexo më shumë

Gjergji me ferexhe pret Papën

Pushteti qenka pervers; qeveritë të paafta, korruptuara dhe demokracia në dështim – thonë të revoltuarit – dhe akuzojnë qeverinë pse është bërë strehë e perversëve politikë. A nuk është kjo një kontradiktë e tepërt dhe banale? ...

8 November, 2017Lexo më shumë

Pse nuk duhet rrëzuar Edi Rama

Skandalet e neveritshme që po i lënë vend njëra tjetrës i kanë nxitur krerët e dy partive më të mëdha opozitare të shpalosin me nxitim fundin e Edi Ramës dhe të kërkojnë largimin e tij....

7 November, 2017Lexo më shumë

Identiteti shqiptar nuk mbrohet në Rozhajë, kur ka degjeneruar në Tiranë e në Prishtinë

Shqiptarët e Rozhajës janë rast tipik i fenomenit postmodernist të kalimit heshturazi, gati pa e kuptuar mirë as vetë,nga një identitet në një tjetër. Ata janë të braktisur e të harruar nga Shqipëria tash një shekull. Por, janë të braktisur edhe nga Kosova, e cila në vend se të preokupohet më shumë me ta, preokupohet se ku do të jetë kufiri që do ta finalizojë ndarjen fizike me ta....

4 November, 2017Lexo më shumë

Kohë e vendimeve të mëdha apo e dështimeve të mëdha

Duke i përcjellë me vëmendje zhvillimet politike në Kosovë e për Kosovën, nuk ka ndonjë vështirësi për të parë se mbretërit e partive të mëdha pa përjashtim janë duke luftuar e angazhuar fort dhe më energji të shtuara që të luftojnë për interesa të tyre e të një grupi të servilëve që kanë grumbulluar rreth vetës....

3 November, 2017Lexo më shumë

Tri parimet kosovare për finalen e bisedimeve të Brukselit

Cilat janë pozicionet aktuale të Prishtinës dhe Beogradit, para se në Bruksel të fillojnë bisedimet finale për normalizimin e marrëdhënieve të Kosovës dhe Serbisë....

2 November, 2017Lexo më shumë

Thashethemet në Kosovë, modë e veprimit politik

Pse në Kosovë tolerohet që kaq lehtë të preket krenaria e të tjerëve për një të kaluar?Pse Kuvendi i Kosovës shfrytëzohet nga ca deputetë të japin konstatime publike pa qenë kompetentë për të gjykuar kolegët?...

2 November, 2017Lexo më shumë

Luta do ta shkruaj historinë më 16 nëntor!

Ajo që mund ta them me bindje të plotë është që Lutfi Haziri do ta shkruaj historinë më 16 nëntor, në tubimin e përmasave të Ibrahim Rugovës në vitin 2000, në Stadiumin e Qytetit. Veç Luta, pas Ibrahim Rugovës mbush salla, që qindra njerëz mbesin jashtë, por do ta mbushë edhe stadiumin, duke e krijuar një standard i ri pas 15 vjetësh në politikën kosovare....

1 November, 2017Lexo më shumë

Nata e Kristalt, hebrenjët dhe shqiptarët

9 nëntor 1938, xhamat e thyer, të shpërndarë rrugëve të qyteteve të ndryshme gjermane, sikur po vezullonin e po dërgonin reflektimin e tyre në qiell për ta kthyer prap në tokë, në vitet e errëta që do vinin pas atyre netëve deri në thirrjen e ndërgjegjes botërore për një popull të lashtë që histeria e sëmundja e mendjes së njeriut të sëmur pretendonte ta shfaroste!...

31 October, 2017Lexo më shumë

Keqkuptimet e demokracisë

Një mëkëmbje e demokracisë në Kosovë, në trajtë të daljes më të madhe në zgjedhje është kusht nëse duam që vota e qytetarëve të prodhojë cilësi më të mirë të pushtetit....

26 October, 2017Lexo më shumë

Pse është në ankth Edi Rama?

Zbardhja e vendimit të mazhorancës, se nuk ka prova që lejojnë arrestimin e Tahirit, i ka zhytur edhe më shumë në konfuzion qëndrimet e socialistëve. Në komisionin e imuniteteve, aty ku kushtetuta nuk ua lejon të shqyrtojnë provat, ata këmbëngulin të thellohen tek ato. Ndërsa në radhët e partisë së tyre, ku mund të bëjnë […]...

24 October, 2017Lexo më shumë

Djali i Remzi Hoxhës i shkruan Edi Ramës: 22 vite pa drejtësi, 22 vite plagë…

Ua kam bërë edhe më herët këtë pyetje: “Si do donit t’ju mbajë mend historia?” Është në dorën dhe ndërgjegjen tuaj, Z. Edi Rama, të vendosni se çfarë do shkruhet për ju në librat e historisë së popullit tonë!...

21 October, 2017Lexo më shumë

Gjilani nuk do ta lëshojë rastin…

Albin Kurti nuk e solli në Gjilan frymën e fitores, por frymën e nxitjes dhe të konfliktit ndërmjet gjilanasve....

20 October, 2017Lexo më shumë

Favoritët pas balotazhit – kush humb keq?

Qysh para zgjedhjeve nacionale, në Maqedoninë shqiptare, u organizua një rrjet, një front prej 1500-2000 mijë vetash, aktivistësh, multiplikatorësh që u angazhuan pa asnjë kompensim për dy qëllime: a) ta ndihmojnë ASH-në e Zijadin Selës me votë, me propagandë dhe me sensibilizim të sferave të jashtme shqiptare b) të dobësojnë BDI-në dhe të nxjerrin jashtë organizatën e kriminalizuar që në bërthamë “Besa”, të Sasho Mijallkovit dhe Halkbankës turke....

18 October, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play 8 Ball Pool