Op-Ed – Page 11 – Lajmi.net

Aktuale

Politika kosovare dhe dialogu me Serbinë

Nëse politika kosovare nuk vjen në vete së shpejti dhe nuk organizohet për fazën finale të dialogut me Serbinë, Kosova do të jetë përgjegjëse për dështimin e këtyre bisedimeve....

15 July, 2018 Lexo më shumë

Samiti i NATO-s, një shancë për Ballkanin

Kosova është e gatshme. Prezenca e NATO-s në Kosovë vetëm e ndihmon këtë proces. Në momentin e parë që fillon zyrtarisht procesi për anëtarësim në NATO, Kosova është e gatshme të kalojë disa hapa në të njëjtën kohë....

10 July, 2018 Lexo më shumë

Në LDK ka mendime të ndryshme, por vendim të njejtë!

E di që shumëkush pret një përçarje të LDK në këtë temë. Unë po ua heq ‘zhigun’. Në Lidhjen e Ibrahim Rugovës ka mendime ndryshe, por epilogu do të dalë që do të marrin vendim të njejtë. Unik. Jo për tjetër, por veç për interes të qytetarit. Për garantimin e të ardhmes europiane të tij!...

7 July, 2018 Lexo më shumë

Refuzimi bizar i shtatorës së Anton Çettës

Këshilli Drejtues i ka dalur në mbrojtje qendrimit të Insitutit Albanologjik të vitit 2010 dhe, sërish, ka refuzuar lejimin e ngritjes së shtatorës së Anton Çettës, pedagog, mbledhës folklori dhe njëri nga personalitetet kryesore të Lëvizjes për Pajtimin e Gjaqeve në vitin 1990 në Kosovë....

6 July, 2018 Lexo më shumë

Uniteti apo inateti?

Vështirë që ka dikush këndejpari që nuk habitet se sa jemi të aftë ta paralizojmë veten, apo, marrjen e vendimeve të rëndësishme për këtë vend....

5 July, 2018 Lexo më shumë

Uillsonizmi dhe shqiptarët

Në një botë të trazuar politikisht. Në një botë ku fuqia e popujve të mëdhenj shfrytëzohet për t’i nënshtruar popujt më të vegjël është vështirë të gjendet një mendimtar apo politikan që do t’i fryente idesë së paqes. Historia e civilizimeve njeh shumë pak të tillë. Popujt e mëdhenj gjithmonë kanë tentuar dhe tentojnë të shtrijnë fuqinë politike, qoftë nëpërmes forcës ushtarake, qoftë nëpërmes kulturës. Disa popuj me plotë vetëdije pajtohen me nënshtrimin, disa bëjnë politikë dhe krijojnë partneritete, ndërsa të tjerë janë stoik në bindjen se popujt duhet të vetëvendosin....

4 July, 2018 Lexo më shumë

Serbia duhet t’i kërkojë falje Kosovës!

Nxënësit serbë duhet të mësojnë për politikën hegjemone dhe gjenocidiale të udhëhequr nga regjimi i Millosheviqit. Të rinjtë serbë duhet të kuptojnë se qëllimet e Serbisë për të shkatërruar kombe tjera gjatë dekadës së kaluar kanë qenë për pushtim territoresh. Elita politike serbe duhet t’i tregojë popullit të vërtetën për ngjarjet në Kosovë bashkë me kërkim-faljen për Kosovën!...

3 July, 2018 Lexo më shumë

Çka janë kërcënimet hibride?

Ne jetojmë në kohën e kërcënimeve hibride. Jetojmë në periudhën kur këta akterë shtetërorë dhe jo-shtetërorë përdorin dobësitë e shoqërive dhe shteteve tona për të minuar demokracinë....

27 June, 2018 Lexo më shumë

Tranzicioni i Perëndimit

Bashkim Evropian, sot ka fuqinë më të vogël të mundshme politike, për të qenë lehtësues a ndërmjetësues në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. ...

27 June, 2018 Lexo më shumë

JO RACIZMIT TË FIFA-s

Si pasojë e reagimit serb, festimi i futbollistëve shqiptarë nga Kosova Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me shqiponjë pas golave të shënuara në ndeshjen Zvicër- Serbi, u shndërrua shumë shpejt në temën më të popullarizuar mediale në përmasa ndërkombëtare. Kështu, nga një ngjarje sportive e Botërorit të Futbollit “Rusia 2018”, dhe një gjesti shprehës së ndjenjës dhe emocionit të përjetuar për golat e shënuar, kjo lojë futbolli dhe shqiponja e Shaqirit dhe Xhakës u shndërruan, falë politikës, në një ngjarje dramatike politike....

26 June, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO