Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Emigrantët, folklori dhe debatet e dobishme

Kujt do t’ia kishte marrë mendja se do të kishte qenë pikërisht një federalist i spikatur, një prej shefave të atyre legistëve që kanë vite që na kanë çarë kokën lidhur me “territoret” mitike, mbi domosdoshmërinë e tyre dhe për të drejtat e tyre të patjetërsueshme, ai që do të na tregonte se në fakt, e mësipërmja vërtet vlen për “territoret”, por vetëm me një kusht: që të bëhet fjalë për “territoret” që drejtohen prej tyre? ...

10 June, 2015 Lexo më shumë

Të rimendohet objektivi i inflacionit

Gjatë dy dekadave të fundit, objektivi i inflacionit është bërë kornizë mbizotëruese e politikës monetare. Në thelb ajo ka qenë (edhe pse jo në mënyrë eksplicite), e miratuar nga bankat e mëdha qendrore, duke përfshirë Rezervat Federale të Shteteve të Bashkuara, Banka Qendrore Evropiane, dhe Banka Kombëtare Zvicerane. ...

9 June, 2015 Lexo më shumë

Menaxhimi i epokës së përçarjes

Parashikimet e guximshme të bazuara në intuitë janë rrallë herë ide të mira. Margaret Thatcher, si Sekretare e Arsimit në vitin 1973, në mënyrë të shkëlqyeshme pati deklaruar se Britania e Madhe nuk do të ketë një grua kryeministre në gjithë jetën e saj. Presidenti i kompanisë “IBM”, Thomas J. Watson, pati deklaruar në vitin 1943 se ekzistonte “një treg botërorë për ndoshta pesë kompjuterë”. Dhe kur filmat me zë u shfaqën në vitin 1927, pronari i kompanisë filmike “Warner Brothers”, Harry Warner, kishte pyetur, “kush dreqin dëshiron të dëgjojë aktorët duke biseduar?”. ...

8 June, 2015 Lexo më shumë

Gjykata Speciale duhet të themelohet

Më 29 maj Kuvendi i Kosovës e shtyu diskutimin dhe votimin për Gjykatën Speciale. Zyrtarisht u tha se mungonte draft-projektligji që kishte për objekt diskutimin dhe miratimin e amendamenteve për ndryshime të Kushtetutës, që do t’i hapte rrugë projektligjit për Gjykatën Speciale....

8 June, 2015 Lexo më shumë

Edi Rama në çarkun e nacionalizmit

Vërshimi i deklaratave të fqinjëve që e fshikullojnë kryeministrin shqiptar si një nacionalist mund kthehet në një shqetësim jo vetëm për karierën e atij vetë, por edhe për të gjithë vendin. ...

24 May, 2015 Lexo më shumë

A mund të qeveriset me Kosovën?

Është kjo një pyetje brutale, e rëndë, e mundimshme. Për shumëkë është paradoksale. Nuk do të duhej të bëhej fare. Sepse është e kotë. Së paku në shikim të parë. Megjithatë, duhet shtuar këtu që kjo pyetje nuk ka të bëjë me këtë apo atë përbërje të një Qeverie të Kosovës, me këtë apo atë formulë politike të qeverisjes. Ka të bëjë me thelbin e nocionit të qeverisjes, të udhëheqjes me një shtet....

25 February, 2015 Lexo më shumë

#IsupportKosova

Mos merrni n’thua, ju 'subjektet' politike!...

26 July, 2014 Lexo më shumë

Albert Einsten-i dhe problemet e Kosovës

Nëse duam që zgjedhjet e ardhshme të mos prodhojnë kriza politike, duhet ndryshuar Sistemin zgjedhor. Po ashtu, është e domosdoshme që Kushtetuta e Kosovës të amandamentohet me qëllim të saktësimit të përmbajtjes së saj....

18 July, 2014 Lexo më shumë

Dëmi.Com

Do të duhej të mbledhim mend, si politikë, si shoqëri shqiptare, kudo që jemi, para se të bëhet tepër vonë. E në atë udhë jemi duke ecur. Për tu bërë tepër vonë....

9 July, 2014 Lexo më shumë

Çka po ndodh në Shkup?

Ishte fat i madh, historik, që shqiptarët nëpër shekuj nuk kërkuan t'i realizojnë të drejtat e tyre, si popull e si komb, duke u identifikuar me besim-e fetar-e, as atëherë kur ishin të gjithë të krishterë, as kur shumica "pranuan" besimin tjetër....

6 July, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO