Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Sundimi i pafuqisë

Do të duhet durim, mençuri, organizim, dhe pajtim të gjërë politik për ta tejkaluar  gjendjen aktuale të shtetit të Kosovës. E ne nuk e kemi asnjërën prej këtyre cilësive....

3 May, 2018 Lexo më shumë

Masazhet me “happy end”

“Pse ma ke marrë klientin”, ishin disa nga fjalët e një debati të ashpër, mes dy vajzave që punonin në njërën nga qendrat e masazhës në Prishtinë. Gjysmë-nudo, pak para mesnatës, e gjithë kjo përplasje po zhvillohej në ballkonin e objektit ku këto vajza, dhe shumë tjera, “relaksojnë” klientët....

28 April, 2018 Lexo më shumë

Fundi i llogarive me Serbinë apo qërimi i hesapeve brenda nesh

Mëkëmbja e unitetit politik, është i domosdoshëm, nëse duam që t’i dhëmë fund një Konflikti të madh politik me Serbinë, që nisi në vitin 1912, me okupimin e Kosovës....

25 April, 2018 Lexo më shumë

Platforma e z. Veseli formë për ta relativizuar Presidentin Thaçi

Me këtë iniciativë z. Veseli rihynë në skenën politike me një dimension të ri, pos tjerash edhe për ta rifaktorizuar PDK-në dhe veten e tij si kryetar i sajë, e cila forcë gjithashtu po anashkalohet nga Thaçi, i cili të gjitha meritat për cilëndo iniciativë, marrëveshje apo arritje, ia faturon vetes dhe klanit të tij e nuk qanë aspak kokën për PDK-në e Veselit....

24 April, 2018 Lexo më shumë

Debati mbi FARK-un, debat mbi të ardhmen tonë!

Nuk do të hyj thellë dhe nuk do të flas në shumë detaje në lidhje me këtë çështje kaq të ndjeshme dhe të komplikuar sepse, duke mos qenë pjesëmarrës në të gjitha fazat dhe rrjedhat, si dhe i paangazhuar drejtpërdrejt por kryesisht në rolin e përkrahësit, mund edhe të gabojë. Prandaj, në ndërkohë që do të prekë disa elemente sipërfaqësore lidhur me gjendjen faktike, kryesisht dhe përgjithësisht do të koncentrohem në aspektin politik të çështjes....

21 April, 2018 Lexo më shumë

Ministër i çuditur, nuk po çuditë askënd

Ministri i arsimit, Shyqyri Bytyçi, sot e paskësh ngrysur ditën i çuditur me mungesën e mësimdhënësve në Fakultetin e Mjekësisë dhe medemek paska shprehur gatishmëri që ta përmirësojë fët e fët atë gjendje....

19 April, 2018 Lexo më shumë

Kosova, Zvicra dhe BE-ja

Edhe nëse Kosova në vitet e ardhshme, do të bëhet Zvicër, kjo nuk do të luante të thuash kurfarë roli sa i përket qëndrimeve të pesë shteteve për ta pranuar Kosovën në BE. ...

18 April, 2018 Lexo më shumë

Shansi për anëtarësimin e përbashkët të shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE

Me strukturën jashtëzakonisht komplekse të Këshillit të Evropës dhe me fuqinë që kanë në duart e tyre të gjitha shtetet anëtare për të vënë veton mbi vendimet e rëndësishme, nuk ka alternativë tjetër për zgjerimin e Bashkimit Evropian drejt Ballkanit Perëndimor sesa BE të njoftojë se të gjashtë shtetet do të anëtarësohen së bashku – në pako – në kohën kur vendi me performancën më të dobët i plotëson kriteret e pranimit. Nëse asgjë tjetër, kjo ka potencialin për të sjellë bashkëpunim dhe integrim rajonal – bazuar në rregullat e BE-së – dhe për të normalizuar marrëdhëniet dypalëshe në rajon....

14 April, 2018 Lexo më shumë

Ibrahim Shala: Si e njoha Agim Ramadanin

(Në 19 vjetorin e rënies) - Sa herë afrohet 9 prilli, dita e mësymjes së kufirit Shqipëri - Kosovë dhe rënja e Agim Ramadanit, ndjeja një inspirim (ndoshta obligim) për të shkruar për Agim Ramadanin. Kjo shtysë rritej edhe më tepër kur lexoja në shtyp interpretimet e ndryshme për figurën e tij politike dhe ushtarake. Kisha bindjen se nuk bëhej prezentimi i figurës së tij me tërë kompleksitetin e saj, e aq më pak në thellësinë dhe dimensionin real. Shpesh ndahet njëra komponent e personalitetit të tij, varësisht nga qëllimi i autorit dhe bindjet e tij politike. Besoj se edhe ky shkrim im nuk ka mundësi të jetë gjithëpërfshirës për personalitetin e Agimit, por do të jetë një kontribut më tepër për ndriçimin e kësaj figure të lavdishme të luftës...

13 April, 2018 Lexo më shumë

Pika Zero

Duket që një humnerë dallon qëndrimet e Kosovës dhe Serbisë se çka duhet të jetë Asociacioni/ Bashkësia e komunave me shumicë serbe....

12 April, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO