Opinion – Lajmi.net

Aktuale

Ibrahim Shala: Si e njoha Agim Ramadanin

(Në 19 vjetorin e rënies) - Sa herë afrohet 9 prilli, dita e mësymjes së kufirit Shqipëri - Kosovë dhe rënja e Agim Ramadanit, ndjeja një inspirim (ndoshta obligim) për të shkruar për Agim Ramadanin. Kjo shtysë rritej edhe më tepër kur lexoja në shtyp interpretimet e ndryshme për figurën e tij politike dhe ushtarake. Kisha bindjen se nuk bëhej prezentimi i figurës së tij me tërë kompleksitetin e saj, e aq më pak në thellësinë dhe dimensionin real. Shpesh ndahet njëra komponent e personalitetit të tij, varësisht nga qëllimi i autorit dhe bindjet e tij politike. Besoj se edhe ky shkrim im nuk ka mundësi të jetë gjithëpërfshirës për personalitetin e Agimit, por do të jetë një kontribut më tepër për ndriçimin e kësaj figure të lavdishme të luftës...

13 April, 2018 Lexo më shumë

Pika Zero

Duket që një humnerë dallon qëndrimet e Kosovës dhe Serbisë se çka duhet të jetë Asociacioni/ Bashkësia e komunave me shumicë serbe....

12 April, 2018 Lexo më shumë

Agimi – dhuratë nga Zoti!

Ne bashkëluftëtarët nuk e kemi lehtë të flasim për shokët e rënë në betejat për liri. Nuk gjejmë fjalët e duhura që të përmbledhim tërë kompleksitetin e një personaliteti i cili me jetën dhe veprën e vet bëhet pjesë e historisë kombëtare.  ...

11 April, 2018 Lexo më shumë

Kur mungojnë të pagjumët në përgjumjen e madhe

Riza Ibra i ardhur nga perëndimipër tu bërë pjestarë i UÇK-së, nga lufta morri plagët për të mbetur invalid. Pas lufte bëri jetë të mundimshme për të siguruar ekzistencën e familjes. Ai nga gushti i vitit 2016 vazhdon të jetë në gjendje kome në spitalin e Prishtinës....

10 April, 2018 Lexo më shumë

Zgjedhjet pranverore

Është e pamundur të ndryshojë politika kosovare, nëse sërish i bëjmë zgjedhjet pa amandamentuar Kushtetutën e Kosovës, dhe pa e ndryshuar Ligjin për zgjedhje. ...

5 April, 2018 Lexo më shumë

Këndvështrimet për Kosovën – zërat nga Prishtina dhe Brukseli

Kosova arriti pavarësinë e saj para një dekade, në vitin 2008. Tani rrugëton drejt anëtarësimit në BE. ...

4 April, 2018 Lexo më shumë

Kush është turk “denbabaden”?

Në fillim të këtij viti, Turqia hapi regjistrat e gjendjes civile për publikun, një arkiv monumental ku njerëzit mund të gjurmojnë prejardhjen e tyre që në kohët e perandorisë otomane. Një faqe interneti shtetërore, mes shërbimeve të shumta, tani ofron edhe historikun e prejardhjes familjare me dokumente të regjistruara që në vitin 1882. ...

3 April, 2018 Lexo më shumë

Plani serb për aneksimin e pjesës veriore të Kosovës

S’do mend se situata e krijuar në Veri të Kosovës me rastin e përdorimit të një njësiti special të Policisë së Kosovës për arrestimin e zyrtarit të lartë serb, Marko Gjuriq, si duket nuk do të mbaroj me kaq. Paralajmërimet serbe për “domosdonë” e formësimit të Asociacionit të Komunave Serbe në mënyrë të njëanshme, në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës, vetëm se do të komplikoj edhe më tepër marrëdhëniet Kosovaro-Serbe....

31 March, 2018 Lexo më shumë

Ngrirja e dialogut

Provokimi i kësaj të hëne, është vazhdimësi e politikës serbe që gjendjen në Veri ta mbajë të pashpresë për një integrim të mirëfilltë në sistemin politik të Kosovës....

30 March, 2018 Lexo më shumë

Si do ta zhvillonin shtetarët Kosovën dhe si e zhvilloi par(t)ia?

Një shtet të pasuksesshëm ekonomikisht dhe politikisht e bënë mosfunksionimi institucional, ky përfundim rrjedh nga DaronAcemoglu dhe James A. Robinson në librin e tyre “Pse kombet dështojnë”, ndërsa në librin e tij “Rënia dhe Ngritja e Kombeve” autori RuchirSharma thotë se arsimimi i duhur nuk sjellë një ngritje ekonomike të shpejtë, por që zhvillimi ekonomik sjell patjetër nevojën për zhvillimin e arsimit në nivelin e duhur....

29 March, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO