Opinion – Lajmi.net

Aktuale

Demokracia e Kosovës i reziston ekstremizmit

Si Ministër i Jashtëm i Kosovës, unë nuk jam i kënaqur me rolin që ka luajtur Beogradi në procesin zgjedhor....

12 November, 2013 Lexo më shumë

Pushtetin apo Shqipërinë?

Si mundte të kalohet nga mospranimi i mbetjeve dhe plehrave në pranimin e armëve kimike, enkas të gatitura për shkatërrim në masë?...

11 November, 2013 Lexo më shumë

Ruhuni nga librat!

“Ruhuni nga librat!” sidomos nga ata libra që t’i tregojnë moderatorët e televizorëve, sikur të ishin kanoçe me “Red Bull”....

10 November, 2013 Lexo më shumë

Për uniformat fetare

Ata që reduktojnë lirinë fetare në një pikë të vetme – uniformën fetare në shkolla fillore dhe të mesme, realisht nuk janë shumicë në këtë vend dhe duhet të mësojnë se Shteti dhe Kushtetuta janë mbi libra fetarë....

9 November, 2013 Lexo më shumë

Kundër homofobisë

LGBT nuk e kanë vetëm me martesën. E kanë me pranimin dhe jo përjashtimin. Me integrimin dhe jo margjinalizimin. Me të qenit dinjitozë deri në fund dhe jo për kapriçio dasmash....

6 November, 2013 Lexo më shumë

Kadeli dhe kastraveci

Mazhorancat, më fal, kastravecët, rriten më të shëndosha, më të fuqishme me pesticide. Ja, nga 84 deputetë u bënë 85 tani. ...

6 November, 2013 Lexo më shumë

Cili shekull aziatik?

Ka zhvillime në Azi që reflektojnë dhe përforcojnë nacionalizmin në rritje në gjithë rajonin. Është e nevojshme diplomacia më intensive dypalëshe në mes të qeverive aziatike për t'i zgjidhur mosmarrëveshjet e kahmotshme....

2 November, 2013 Lexo më shumë

Opozita nuk sfidon bastionin e Shtimes

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Naim Ismaili i PDK-së është kandidati më adekuat për të udhëhequr me Komunën e Shtimes....

1 November, 2013 Lexo më shumë

Punës njeriun apo njeriut punën

Shkurt, gjykoj se, me gjithë disa deklarata të mediatizuara të Kryeministrit Rama që i paralajmëron deputetët të mos kërkojnë vende pune për kushërinjtë, ka shumë të dhëna që tregojnë se po veprohet sipas logjikës klientelare....

31 October, 2013 Lexo më shumë

Dilemë për Mitrovicën

Grupi i analistëve dhe gazetarëve të mbledhur nga Instituti D4D ka ardhur në përfundim që Agim Bahtiri i AKR-së dhe kandidati i pavarur Nexhmedin Spahiu, janë më adekuatët për të shkuar në balotazh për Mitrovicën....

31 October, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO