OKB paralajmëron kundër “ndërkombëtarizimit” të konfliktit në Siri – Lajmi.net
OKB paralajmëron kundër “ndërkombëtarizimit” të konfliktit në Siri
Autori: Lajmi.net BotaLajme 21:44, 12 February 2018
Shefi i Agjencisë për Refugjatë të Kombeve të Bashkuara (UNHCR), Filippo Grandi, paralajmëroi të hënën kundër “ndërkombëtarizimit” të konfliktit në Siri, pas përshkallëzimit të tensioneve midis Damaskut dhe Izraelit.

“Ndërkombëtarizimi i luftës në Siri është gjëja që duhet shmangur, sepse na largon nga zgjidhja”, tha Grandi gjatë vizitës në kampin e refugjatëve Zatari, në veri të Jordanisë.

Tensionet janë rritur të shtunën, kur Izraeli ka thënë se ka rrëzuar një dron të Iranit, i cili ka fluturuar nga Siria në territorin izraelit.

Izraeli më pas ka nisur sulme brenda Sirisë kundër “caqeve iraniane”.

Grandi tha se “përshkallëzimi i luftës, dimensionet e reja janë jashtëzakonisht shqetësuese”.

Grandi vizitoi edhe kampin e refugjatëve Azraq në Jordani.

Jordania aktualisht strehon 657,000 refugjatë të regjistruar sirianë.

Fjalët kyçe: Siri

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3