OBSH: Nga epidemia e kolerës në Jemen 1.748 të vdekur – Lajmi.net
OBSH: Nga epidemia e kolerës në Jemen 1.748 të vdekur
Autori: Lajmi.net BotaLajme 14:20, 17 July 2017
Në një deklaratë me shkrim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thuhet se që nga dita e djeshme e deri më tani janë konfirmuar edhe 14 vdekje të tjera si pasojë e kolerës

Një mijë e 748 persona kanë humbur jetën si pasojë e epidemisë së kolerës në Jemen nga data 27 prill, kur epidemia u shfaq në vend, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) thuhet se që nga dita e djeshme e deri më tani janë konfirmuar edhe 14 vdekje të tjera si pasojë e kolerës, gjë që ka rritur bilancin e viktimave në 1.748 si pasojë e kolerës e cila ka përfshirë 21 provinca të Jemenit.

Në deklaratë po ashtu thuhet se nga 27 prilli janë hasur 334 mijë e 751 raste të dyshuara të kolerës.

Për shkak të konfliktit në Jemen, që vazhdon për më shumë se dy vite, rreth tre milionë persona të zhvendosur si rezultat i mungesës së ujit të pastër të pijshëm dhe grumbullimit të mbeturinave, ballafaqohen me rrezikun e kolerës.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master
  • Play Bubble Trouble