Nuk mbani ekuilibrin për 20 sekonda? Ja çfarë do të thotë dhe çfarë rrezikoni – Lajmi.net
Nuk mbani ekuilibrin për 20 sekonda? Ja çfarë do të thotë dhe çfarë rrezikoni
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 1:53, 21 March 2017
Provoni të qëndroni në një këmbë dhe të mbani ekuilibrin për 20 sekonda. Nëse nuk e arrini dot, ndoshta është koha që të vizitoheni te një mjek.

“Prevention.com”, shkruan se shkencëtarët e Universitetit Kyoto në Japoni analizuan rreth 1400 njerëz, të moshës mesatare rreth 67 vjeç, duke ju kërkuar të qëndronin me një këmbë dhe sytë e hapur për rreth 60 sekonda.

Ata e provuan këtë dy here dhe gjatë kësaj kohe duke përdorur skanerin MRI, studiuesit skanuan trurin e tyre. Njerëzit të cilët nuk arritën të mbanin ekuilibrin për 20 sekonda, pas këtij eksperimenti, kishin sëmundjen cerebrale të enëve të vogla të gjakut (SVD), edhe pse nuk patën shfaqur simptoma.

Kjo sëmundje lidhet me goditjen në tru, demencë, madje edhe Parkinsonin. “Ekuilibri arrin të mbahet nga 3 qarqe ndijore. Vizioni, ndijori i pozicionit të trupit dhe sistemi vestibular (veshi i brendshëm)”, shpjegon Jose Biller, neurolog i klinikës “Loyola Medicine”.

Kjo do të thotë që duhet të jeni më të kujdesshëm, sepse çdo humbje ekuilibri mund të sugjerojë dëmtim në tru. Ajo që mund t’ju rrezikojë më shumë se çdo gjë tjetër është një sëmundje në tru ose probleme me kujtesën. Ky studim u publikua në revistën “Stroke”./shije.al

Fjalët kyçe: ekuilibri

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Supercar Showdown
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Berry Rush