‘Nuk kishte Big Bang’, shkencëtari bën zbulime të pabesueshme – Lajmi.net
‘Nuk kishte Big Bang’, shkencëtari bën zbulime të pabesueshme
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 21:04, 3 December 2017
big-bang-664346
Një zëdhënës i Hapësirës ka rrënuar teorinë që universi ka shpërthyer në ekzistencë në një ngjarje masive dhe ka propozuar që ai të besojë galaktikën në një mënyrë tjetër.

Juliano Cesar Silva Neves, një shkencëtar në Universitetin e Brazilit të Campinas, tha se kishte probleme me teorinë e Big Bengut siç është paraqitur.

Pra, brainiac zhvilloi një teori se një ngjarje e re “ciklike” nxiti universin të vinte në ekzistencë.

Ai tha: “Një nga pasojat e punës sime mund të jetë një vizion” ciklik “i universit.

“Modeli im e pranon zgjerimin e universit dhe fenomeneve të tjera të tilla si rrezatimi kozmik.

“Për mua çështja kryesore është Big Bang dhe gjendja e singularitetit fillestar. Kjo është, faza e parë e ekzistencës së universit, një shtet në të cilin cilësitë fizike që shfaqen në teorinë e relativitetit të Ajnshtajnit, nuk kanë një vlerë të përcaktuar “.

Analiza novatore mund të fshijë dekada të teorisë shkencore nëse zbulohet se është e vërtetë.

Shpresohet se kërkimi i Juliano mund të japë një përshkrim të hapësirës dhe kufirin maksimal të universit.

Njoftimi i tij vjen kur bota përgatitet të dëshmojë ngjarjen supermoon më vonë sot.

Shfaqja e rrallë e sheh distancën midis Tokës dhe Hënës të shkurtohet kur arrin një pikë të caktuar në hapësirë.

Kjo ndodh sepse efektet gravitacionale nga bota e mbajnë Hënën në një orbitë që e afron dhe e shtyn më larg në kohë të ndryshme të vitit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO