Norvegjia kërkon një rritje të pranisë ushtarake amerikane në territorin e saj – Lajmi.net
Norvegjia kërkon një rritje të pranisë ushtarake amerikane në territorin e saj
Autori: Lajmi.net BotaLajme 23:18, 12 June 2018
Norvegjia do t’i kërkojë SHBA-së një prani ushtarake të rritur në tokën e saj me një dyfishim të numrit të ushtarëve që ndodhen aktualisht, afrimin e tyre me kufirin rus dhe një rritje të afatit kohor, njoftoi sot qeveria norvegjeze.

Vend anëtar i NATO-s, Norvegjia pret aktualisht që prej vitit 2017 në Vaernes (qendër të vendit) rreth 330 marinsa amerikanë, që ka shkaktuar protesta të ashpra nga ana e rusisë fqinje.

Të martën, Oslo u shpreh që ky kontigjent të arrijë 700 trupa, të mund të vendoset në Setermoen në veri të vendit, më pranë kufirit ruso-norvegjez (rreth 420 kilometra në vijë ajrore) dhe që ky dispozitiv të zgjasë pesë vite në raport të gjashtë muaj të rinovueshëm që është aktualisht, përcjell Atsh.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO