Njihuni me Venecian, qytetin e ndërtuar mbi ujë – Lajmi.net
Njihuni me Venecian, qytetin e ndërtuar mbi ujë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 13:24, 12 October 2017
Venecia është qyteti më unik dhe më i pazakontë në botë.

Ai është i ndërtuar mbi ujë, në një lagunë të cekët të Detit Adriatik. Historia e ka kthyer atë në një qytet të kanaleve, urave, arkitekturës, artit dhe kulturës. Rëndësia e saj e sotme tregohet nga sasia e vizitorëve në qytet dhe se shumë qytete të tjera e quajnë veten si Venecia e veriut, lindjes, perëndimit apo e një vendi tjetër.

Laguna e Venecias është e mbrojtur nga deti i hapur nga një seri barrierash ranore. Vetë qyteti është i ndërtuar mbi 118 ishuj të veçantë të ndarë nga 170 kanale dhe të lidhur me më shumë se 400 ura. Pamja e tij përrallore vazhdon të magjepsë vizitorë nga e gjithë bota.

Qyteti është i ndarë në dy gjysma të mëdha nga Kanali i Madh dhe më tej ndahet në një labirint ujor me degë të panumërta. Dy gjysmat janë të lidhura nga një numër i madh urash, më e famshmja prej të cilave është Ura Rialto, e cila është njëkohësisht edhe urë edhe treg.

Sheshi i Shën Markut, i dedikuar shenjtorit mbrojtës të Venecias, mund të jetë fillimi ose fundi i eksplorimit tuaj në këtë qytet mahnitës. /Lajmi.net/

(këto të dhëna janë marrë nga një agjensi turistike!)

Fjalët kyçe: qyteti mbi ujë, Venecia

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper