Njihuni me shtetet më të fuqishme të botës, jo vetëm ushtarake – Lajmi.net
Njihuni me shtetet më të fuqishme të botës, jo vetëm ushtarake
Autori: Lajmi.net FunLifestyleLista 15:15, 17 March 2017
SHBA ka ruajtur pozicionin e saj si shteti më i fuqishëm në botë, pavarësisht rënies së respektit për udhëheqësit e saj.

Studimi lidhur me “Vendet më të fuqishme në botë” u bazua në një varg kriteresh si, cilësia e jetës, historia, kultura, ekonomia si dhe pesha e shteteve lidhur me aletatët ndërkombëtarë dhe ushtarakë.

Amerika kryeson në listë. Më pas vjen Rusia, Kina dhe në vendin e katërt renditet Mbretëria e Bashkuar.

Lista me 23 shtetet më të fuqishme në botë:

1. SHBA

2. Rusi

3. Kinë

4. Mbretëria e Bashkuar

5. Gjermani

6. Francë

7. Japoni

8. Izrael

9. Arabia Saudite

10. Emiratet e Bashkuara arabe

11. Koreja

12. Kanada

13. Turqi

14. Iran

15. Zvicer

16. Indi

17. Australi

18. Itali

19. Suedi

20. Pakistan

21. Holanda

22. Spanja

23. Katari

Fjalët kyçe: Fuqi, Shtete

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan