Njihuni me fshatin shqiptar që prodhon deri 100 ton rigon në vit – Lajmi.net
Njihuni me fshatin shqiptar që prodhon deri 100 ton rigon në vit
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 20:49, 17 July 2017
Ky është fshati kampion në Shqipëri që prodhon rigon. Besohet deri në 100 ton në vit.

Nuk është shifër e vogël për një fshat. Por me këtë aktivitet ata mbajnë shtëpinë. Bëhet fjalë për fshatin Xherie në përbërje të Bashkisë Cërrik.

Bima medicinale është kthyer në bekim për ata dhe nga viti në vit po i shtojnë sipërfaqet e mbjella duke u përqendruar vetëm në këtë kulturë.

Aq i rëndësishëm është rigoni për ata sa shpikën vetë edhe pajisjen për sitjen e tij.

Nisur nga rëndësia e bimës fshati ka shpikur edhe “Festën e Rigonit”. Festa do të mbahet për çdo vit në datën 14 korrik.

Në festën e sivjetme ishte i pranishëm edhe kryetari i Bashkisë, Altin Toska dhe përfaqësuesit e drejtorisë së bujqësisë.

Për fermerët më të mirë u ndanë çmime  dhe çertifikata mirënjohje. /Lajmi.net/

 

 

Fjalët kyçe: Cerrik, Rigoni

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble