Njerëzit e lindur pas këtij viti kanë katër herë më shumë gjasa për të pasur një kancer në zorrën e trashë – Lajmi.net
Njerëzit e lindur pas këtij viti kanë katër herë më shumë gjasa për të pasur një kancer në zorrën e trashë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:33, 20 April 2017
Në Mbretërinë e Bashkuar, mbi 356,000 raste të reja të kancerit diagnostifikohen çdo vit, që do të thotë se çdo ditë kemi 1000 raste të reja me këtë sëmundje

Një studim i ri i botuar në Journal of the National Cancer Insitute, ka zbuluar se ka pasur një rritje të vazhdueshme të numrit të kancerit në zorrën e trashë në mesin e të rinjëve, shkruan Daily Star, trasnmeton lajmi.net.

Studiuesit kanë zbuluar se ata që lindën në vitin 1990 kanë dyfishin e rrezikut për të pasur kancerin e zorrës së trashë, dhe katërfishin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë për ata persona që kanë lindur në vitin 1950.

Kjo mund të ketë lidhje me stresin, dietën dhe sjellje të tjera. Megjithatë kanceri i zorrës së trashë është një nga format më të parandalueshme të sëmundjes. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball