Një asteroid gjigant nesër do të afrohet drejt tokës (Foto) – Lajmi.net
Një asteroid gjigant nesër do të afrohet drejt tokës (Foto)
Autori: Lajmi.net Auto & TekKurioziteteTeknologji 13:22, 18 April 2017
Asteroidi "potencialisht i rrezikshëm" i cili vlerësohet të jetë një milje i gjerë, nesër do të afrohet ngushtë me tokën, transmeton lajmi.net

Objekti 2014 JO25, i quajtur ‘The Rock’ është thënë të jetë ndër asteroidët më të fortë të vitit dhe do të kalojë nga planeti ynë nesër, brenda vetëm 4.6 distancave hënore.

Sipas NASA, ky është asteroidi më i madh në dekadën e fundit, dhe pritet të vijë afër tokës përsëri vetëm pas 400 vitesh.

Objekti fillimisht u vërejt nga Mt Lemmon Survey në Arizonë, në maj të vitit 2014. Sipas NASA, objekti është më i ndriçueshëm se hëna dy herë dhe mund të shihet nga toka.

Diametri është 640 metra dhe 1.4 km dhe do të udhëtojë 33 metra për sekond. /Lajmi.net/

Space Explorer Ron Baalke, of NASA’s Jet Propulsion Laboratory, warned of the object in a tweet last year, showing how its orbit brings the massive space rock frighteningly close to Earth.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO