Nëse keni këto simptoma, atëherë rrezikoheni prej kancerit të prostatës – Lajmi.net
Nëse keni këto simptoma, atëherë rrezikoheni prej kancerit të prostatës
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:46, 8 March 2018
Kanceri i prostatës është lloji më i përhapur i kancerit te burrat në Britani të Madhe.

42 mijë veta diagnostifikohen për çdo vit me këtë lloj sëmundjeje. Burrat mbi 50 vjet janë më të rrezikuar që të prekën nga kjo sëmundje.

Por që ajo mund të parandalohet lehtë, nëse me kohë vërehen disa simptoma.

Ato janë:

  1. Nevoja për urinim më shpesh – sidomos natën
  2. Vështirësi në fillim të urinimit
  3. Kohëzgjatje më e madhe për urinim
  4. Ndjenjë e moszbrazjes së fshikëzës
  5. Rrjedhje e urinës pa vetëdije
  6. Nevoja për nxitim në tualet – ndonëse rastësisht pa arritur aty mund të ketë rrjedhe urina.

Ndërsa simptoma më të rralla janë:

  1. Dhimbje gjatë urinimit
  2. Dhimbje gjatë ejakulimit
  3. Gjak në urinë ose spermë.

Me sa duket lajme të qarta për ata që i kanë shqetësimet. (b.an)

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO