Nëse jeni adhurues i bananes, atëherë lexoni këto fakte rreth këtij fruti – Lajmi.net
Nëse jeni adhurues i bananes, atëherë lexoni këto fakte rreth këtij fruti
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 15:15, 7 December 2017
Banana është një nga frutat më të shëndetshme të planetit.

Nga njëra anë, ky frut tropikale është një depozitë e vërtetë e mineraleve dhe vitaminave, gjë që rrit shëndetin tuaj në shumë nivele të ndryshme. Ajo gjithashtu ka një shije të shijshme unike që pothuajse askush nuk mund të përballojë.

Bananet gjithashtu ofrojnë një gamë të gjerë të pronave medicinale. Konsumi ditor i këtij fruti mund të ndihmojë me një numër problemesh shëndetësore që përfshijnë:

Për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit (kaliumi është një nga mineralet thelbësore për një funksion të duhur të trurit), bananet përmirësojnë aftësitë e tyre njohëse dhe të arsyetimit.

Parandalon kancerin e veshkave

Duke promovuar absorbimin e kalciumit në trup dhe duke parandaluar formimin e gurëve të veshkave, bananet mbrojnë nga kanceri i veshkave. Ata gjithashtu përmirësojnë shëndetin e dhëmbëve dhe kockave duke mbrojtur kundër degjenerimit makular.

Luftoni aneminë

Bananet janë të pasura me hekur, gjë që përmirëson cilësinë e gjakut dhe është shumë e dobishme në luftën kundër anemisë.

Rritni energjinë tuaj

Banane të rregullta të hahet rriten ndjeshëm nivelet e energjisë. Ushqimi i një banane ose dy para një stërvitje do t’ju japë të gjithë energjinë që ju nevojitet për palestër.

Ju mbron nga një atak në zemër dhe goditje në tru

Për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të kaliumit dhe përmbajtjes së ulët të natriumit, bananet gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru nëse konsumohen rregullisht.

Luftimi i depresionit

Bananet kanë një përmbajtje të lartë të triptofanit që bëhet serotonin në trup. Serotonin është një neurotransmetues i trurit që monitoron gjendjen tuaj.

Zvogëlon inflamacionin

-Sëmundje në mëngjes
-Blindness
-Diabetes
-Osteoporosis
-Depression
– Kanceri i veshkes

Këto janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore që rrjedhin nga konsumi i rregullt i bananeve:

Promovon tretjen e duhur

Bananet janë të bollshme në fibra diete, e cila është jashtëzakonisht e efektshme në luftën kundër dispepsi dhe kapsllëk duke rregulluar lëvizjen e zorrëve.

Kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak

Bananet mund të kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe janë veçanërisht të dobishme për diabetikët. Ata gjithashtu luftojnë depresionin, simptomat e sindromit premenstrual, dhe përmirësojnë gjendjen tuaj.

Parandalon mungesën e kalciumit

Bananet mbrojnë nga humbja e kalciumit në trup. Ata gjithashtu përmirësojnë thithjen e mineraleve nga eshtrat dhe dhëmbët, gjë që i bën ato më të forta.

Kjo ju bën një person më të mençur. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO