Nënat që pijnë duhan në shtatzëni lindin fëmijë që kryejnë vepra penale! – Lajmi.net
Nënat që pijnë duhan në shtatzëni lindin fëmijë që kryejnë vepra penale!
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 12:16, 16 July 2017
Hulumtimet e reja kanë zbuluar se të rinjtë, nënat e të cilëve kanë pirë duhan, mund të kenë një rrezik më të lartë të sjelljes antisociale dhe kryerjes së veprave penale.

Studimet e mëparshme kanë gjetur gjithashtu një lidhje midis pirjes së duhanit gjatë shtatzënisë dhe sjelljes antisociale në fëmijët, megjithatë nëse kjo ka një lidhje shkakësore ishte ende e paqartë.

Për të arritur një rezultat më të mirë, një ekip hulumtuesish nga Broën University dhe University of Maryland shikuan 3443 fëmijë të grave që morën pjesë në qendrat Boston dhe Providence të Projektit Perinatale Bashkëpunuese.

Rezultatet treguan se 59% e grave raportuan pirjen e duhanit gjatë shtatzënisë dhe 33.8% pinë një paketë ose më shumë në ditë.

Megjithëse duhani i nënës në shtatzëni mund të sjellë vetëm rritje të lehtë deri në një masë të moderuar të rrezikut të sjelljes antisociale të një pasardhësi, heqja e këtij ekspozimi mund të ketë ndikime të konsiderueshme në nivelin e popullsisë.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master