Në sezonin e verës fluturime direkte Tiranë-Oslo – Lajmi.net
Në sezonin e verës fluturime direkte Tiranë-Oslo
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 13:45, 13 March 2018
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta priti sot në një takim të veçantë Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Per Strand Sjaastad.

Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen teknike dhe asistencën financiare që Norvegjia i ka dhënë Shqipërisë ndër vite.

Në mënyrë të veçantë Presidenti Meta vlerësoi rolin dhe kontributin e kompanive të mirënjohura norvegjeze si Statoil dhe Statkraft në fushën e energjisë në Shqipëri.

Presidenti Meta nënvizoi nevojën e një bashkëpunimi më të ngushtë në funksion të shfrytëzimit më të mirë të burimeve të mëdha hidrike dhe detare që dy vendet kanë.

“Duke iu referuar bashkëpunimit në fushën e turizmit, Presidenti Meta përshëndeti vendimin për të filluar fluturimet e drejtpërdrejta ajrore mes Oslos dhe Tiranës në sezonin veror dhe shprehu besimin se kjo do të ndikojë ndjeshëm në rritjen e shkëmbimeve turistike midis dy vendeve”, thuhet në komunikatën e Presidencës.

Presidenti Meta vlerësoi në mënyrë të veçantë mbështetjen politike dhe financiare, që Norvegjia ka dhënë për njohjet ndërkombëtare dhe zhvillimin e Kosovës si dhe për angazhimin e kontributin për stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO