Në QKUK ndalen operacionet “jourgjente”, pas rasteve të vdekjeve – Lajmi.net
Në QKUK ndalen operacionet “jourgjente”, pas rasteve të vdekjeve
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 10:59, 13 September 2017
Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka njoftuar se që nga dita e enjte janë pezulluar përkohësisht operacionet e planifikuara, jo urgjente.

“Rastet urgjente nga blloku kirurgjik janë duke u kryer  në sallat e Klinikës Emergjente, të cilat poashtu janë në funksion”, thuhet në njoftimin e dërguar medieve.

Njoftimi i plotë i QKUK-së:

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) njofton opinionin  publik se është duke u zhvilluar normalisht puna në sallat e operacionit në Klinikën e Gjinekologjisë me Obstetrike, në Klinikën e Ortopedisë,  Klinikën e ORL-së dhe  Klinikën e Oftalmologjisë.

Ndërkohë, nga dita e enjte,  përkohësisht janë pezullua rastet e operacioneve të planifikuara (jo urgjente) në bllokun e klinikave kirurgjike.

Rastet urgjente nga blloku kirurgjik  janë operuar në sallat e Klinikës  Emergjente, të cilat poashtu janë në funksion.

Nga  dita e enjte, klinikat kirurgjike në QKUK, kanë raportuar për dy raste  të vdekjeve  ndodhura pas operacionit.

Menjëherë janë ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për të hulumtuar “dyshimet” e ngritura  për  ndonjë parregullsi të mundshme si i parasheh edhe legjislacioni në fuqi.

QKUK,  kërkon nga mediet dhe opinioni publik të jenë të kujdesshëm duke lënë hapësirë për hulumtim nga organet kompetente./Lajmi.net/

Fjalët kyçe: ndalen operacionet, QKUK, vdekjet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball